Saudská Arábie vybuduje 1000 km dlouhou zeď podél irácké hranice.

Saudská Arábie vybuduje 1000 km dlouhou zeď podél irácké hranice.

Saudské království doufá, že jej1000 kilometrů dlouhá zeď, která je bude oddělovat od Iráku, bude chránit před probíhajícím chaosem rozpoutaným teroristy Islámského státu v regionu.

„Tak jako Velká čínská zeď, postavená v roce 220-206 před naším letopočtem, stěna v Saudské Arábii má odradit cizí útočníky a jim podobné, i když bude její vybudování méně nákladné,“ uvedl United Press International.

Foto:  Francisco Anzola / Flickr
Foto: Francisco Anzola / Flickr

Bariéra bude kombinací plotu a příkopu, a má chránit království před bojovníky Islámského státu, kteří obsadili severní Irák. Podle sdělovacích prostředků, stěna zahrnuje „40 strážních věží, pět vrstev plotu, písečné náspy, radarové a kamerové zařízení,“ zeď povede od západního okraje města Tureif až po Hafal a-Batin, na hranici Saudské Arábie a Kuvajtu. Riyadh doposud neoznámil očekávané náklady na výstavbu.

Projekt byl původně navržen v roce 2006, v průběhu irácké občanské války, ale stavba začala až v roce 2014, poté, co se Islámský stát zmocnil iráckého severu, stejně jako západního Iráku, který hraničí s královstvím. Stojí za zmínku, že Islámský stát považuje dobytí Saudské Arábie jako „posvátný cíl“, protože je země domovem dvou nejposvátnějších měst islámu Mekky a Medíny.


Riyadh mezitím poslal do regionu dalších 30.000 vojáků, aby zajistili, že budou stavební práce bezpečně pokračovat. Je třeba také poznamenat, že minulý týden, 5. ledna, povstalci Islámského státu zaútočili na saudský vojenský kontingent Suweif, ležící 25 km od města Arara, které hraničí s iráckou provincií Anbár. Při střetu byl zabit saudský generál Oudah al-Belawi spolu s ostatními vyššími důstojníky a stráží. Útočníci byli poté zastřeleni saudskými vojsky.

Nezávislý arabský deník Al-Shofra uvedl, že saudské ministerstvo vnitra identifikovalo čtyři bojovníky jako saudské státní příslušníky. Ve středu 7. ledna saudské bezpečnostní síly zahájily rozsáhlou vojenskou operaci v oblasti Arara, kde zadržely několik podezřelých z terorismu, údajně souvisejících se smrtícím incidentem na saudských hranicích.

 

zdroj : http://www.infowars.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články