Saudská Arábie povolila Izraeli použít jejich vzdušný prostor při útoku na Írán

Saudská Arábie povolila Izraeli použít jejich vzdušný prostor při útoku na Írán

Saudská Arábie údajně souhlasila, aby Izrael mohl použít jejich vzdušný prostor v případě potřeby zaútočit na Írán, výměnou za „nějaký druh pokroku“ v otázce Palestiny, citovala izraelská televizní stanice Channel 2 TV nejmenovaného evropského úředníka.

„Saudové deklarovali jejich připravenost pro izraelské letectvo přeletět přes saudský vzdušný prostor k útoku na Írán, bude-li to nutné,“ uvedla TV stanice. Na oplátku za tuto spolupráci, Saudská Arábie chce vidět nějaký „pokrok“ v palestinské otázce.

Tento krok údajně umožní Izraeli bombardovat cíle v Íránu s doletovou zkratkou, která by jim ušetřila čas a palivo.

Izraelské vojenské letectvo
Izraelské vojenské letectvo

Pozice Saudů byla potvrzena během několika diplomatických jednání, podle televizní stanice. „Saudské úřady jsou kompletně koordinovány s Izraelem ve všech záležitostech týkajících se Íránu,“ citovala televizní stanice evropského úředníka z Bruselu.

Reportáž rovněž zdůraznila, že tyto dvě země sdílejí zpravodajské informace, pokud jde o íránský jaderný program.

Neexistují žádné diplomatické styky mezi oběma státy, ale existují různé zprávy z minulosti, že Riyadh a Jeruzalém spolupracují, pokud jde o Írán a jeho program obohacování uranu.

Například v listopadu, izraelská zpravodajská služba Mossad a saudští úředníci uvedli, že spolupracují na pohotovostních plánech, které by mohly zahrnovat útok na Írán, pokud by jeho jaderný program nebyl dostatečně omezen, podle zprávy. Bylo také zjištěno, Saudové byli také ochotni asistovat při izraelském útoku s použitím bezpilotních letounů, záchranných vrtulníků a letadlových tankerů.

„Není to poprvé, kdy byla vznesena otázka, o vytvoření leteckého koridoru pro Izrael ze strany Saudské Arábie, k doletu přímo do Íránu,“ řekl Tal Pavel z Mezinárodního institutu pro boj proti terorismu agentuře RT. Poznamenal však, že „možnost, že by k takové události došlo, je velice nízká.“

Pokud Izrael přijme tento návrh „restartovat mírová jednání v izraelsko-palestinském konfliktu,“ tak to pomůže zmírnit napětí na Blízkém východě,“ dodal Pavel.

Tato zpráva přišla uprostřed rozporu mezi Izraelem a USA v otázce íránského jaderného programu. Jednání zahrnuje Čínu, Francii, Rusko, Spojení království, USA a Německo.

Minulý týden, Bílý dům a ministerstvo zahraničí uvedly, že Izrael poskytl nepřesné informace a zvrátil oficiální americkou pozici v jaderných rozhovorech s Íránem, a obvinili Jeruzalém z „selektivního“ úniku detailů z citlivých rozhovorů.

Jednání mezi zeměmi, která jsou zaměřená na řešení letitého sporu ohledné íránského jaderného programu, budou pokračovat až do konce června, jelikož se stranám nepodařilo v předchozím jednání, které proběhlo 24. listopadu, dosáhnou dohody.

Počátkem února, Írán oznámil, že obnoví rozšíření kapacity obohacování uranu, pokud Washington zavede proti zemi více sankcí.

 

 

RT / redakce svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*