Saúdská Arábie na protest proti nebombardování Sýrie vycvičí více syrských rebelů

Saúdská Arábie na protest proti nebombardování Sýrie vycvičí více syrských rebelů

Bandar Bin Sultán Al-Saúd

Princ Bandar Bin Sultán Al-Saúd je extrémně nespokojen s USA a s politikou Baracka Obamy ohledně Sýrie, Íránu a Egypta a řekl, že Saúdská Arábie na protest vyzbrojí a vycvičí více syrských rebelů. Tohle šéf saúdskoarabské rozvědky oznámil tento víkend během schůze s evropskými činiteli.

Prohlášení následuje saúdskoarabské páteční překvapivé rozhodnutí se vzdát křesla v Radě bezpečnosti OSN, křesla, které vláda rok chtěla. A navíc, Saúdská Arábie také zkritizovala neefektivitu rady při řešení izraelsko-palestinského konfliktu a syrské války.

Princ Bandar, který vede královské snahy pro financování, výcvik a vyzbrojení rebelů bojujících proti syrské vládě, pozval do saúdského Džiddá západního diplomata, aby vyjádřil frustraci království ohledně Obamovy administrace a jejích regionálních politik, včetně rozhodnutí nebombardovat Sýrii, uvedl Wall Street Journal.

Během schůze Prince Bandar řekl, že zamýšlel omezit spolupráci s USA, při “které CIA a další orgány země tajně pomáhaly syrským rebelům svrhnout Asada,” řekl diplomat.

Deník ale poznamenal, že všechna rozhodnutí v králvoství dělá král Abdulláh bin ABdulaziz al-Saúd a není jasné, zda Princ Bandar mluvil o jeho rozhodnutích.

Americký ministr zahraničí John Kerry se v pondělí setkal se svým saúdským protějškem Saúdem al-Fajsalem, aby prodiskutoval křeslo země v RB OSN. Podle činitelů obeznámených se schůzí Prince Saúd Bandarovy myšlenky nesdílel, což znamená, že v království existují neshody o tom, jak tlačit na USA “a hrát tak osobnější roli.” uvedl WSJ.

Napětí mezi USA a Saúdskou Arábií se za poslední měsíce zvýšilo. Saúdská Arábie je nespokojena s Obamovym rozhodnutím nebombardovat Sýrii kvůli údajnému srpnovému chemickému útoku a obnovených vztacích s novým íránským prezidentem.

USA navíc v případě bombardování Sýrie odmítly bránit saúdská ropná centra, což saúdské činitele zklamalo. Americká bezpečnostní spolupráce se Saúdskou Arábií se snížila, když USA odmítly králvoství předat seznam vojenských cílů pro možné útoky.

voiceofrussia.com

V překrásném království Saúdské Arábie je totiž tlačenice na křeslo nového krále. Král Abdulláh už tu dlouho nebude, možná už ani není schopen vládnout. A tak nejspíš někdo zkouší špinavé taktiky jak si šplhnout. Není nic lepšího, než potěšit své pány.

zdroj : wertyzreport.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*