Saúdská Arábie na cestě překonat roční rekord 192 poprav

Saúdská Arábie na cestě překonat roční rekord 192 poprav

V Saudské Arábii byl sťat další muž, čímž se celkový počet poprav v Království zvýšil letos na 110. Tím se zatím zvýšil počet poprav o 26 procent v porovnání s rokem 2014.

Mugrib al-Thanyan byl popraven poté, co byl shledán vinným a odsouzen k smrti za zastřelení krajana po jejich konfliktu, uvedl výpis z ministerstva vnitra.

Muž byl odsouzen k smrti, podle národního práva šária, dle které se vztahuje trest smrti na trestné činy jako je vražda, znásilnění, ozbrojená loupež a obchodování s drogami. Veřejné popravy se většinou provádějí setnutím hlavy obviněného za pomocí meče.

Saúdská Arábie na cestě překonat roční rekord 192 poprav Foto: Andrew Biraj / Reuters
Saúdská Arábie na cestě překonat roční rekord 192 poprav Foto: Andrew Biraj / Reuters

Thanyan je 110. Osoba, která byla v roce 2015 v Saudské Arábii popravena, což činí nárůst rozsudků smrti o 26 procent. V roce 2014 bylo v Saudské Arábii popraveno 87 lidí.

Počet poprav v roce 2015 dohání rekord Saudského království 192 poprav, který byl zaznamenán organizací Amnesty International v roce 1995.

„Téměř polovina poprav vykonaných v tomto roce byla za drogové trestné činy, které nespadají do mezinárodně uznávané kategorie „nejzávažnějších trestných činů“, a používání trestu smrti za takové činy porušuje mezinárodní právo,“ stálo v prohlášení na internetových stránkách Amnesty International.

„Rychlé tempo“ poprav v Saudské Arábii je považováno za „velmi znepokojivé“ zvláštním zpravodajem OSN.

„Pokud to bude pokračovat v tomto tempu, budeme mít dvojnásobný počet poprav, nebo více, než tomu bylo v loňském roce,“ uvedl Christof Heyns, který předkládá výroční zprávy Rady pro lidská práva OSN a Valného shromáždění, uvedla agentura AFP.

 

 RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*