Saúdská Arábie hrozí „vojenskou akcí“, pokud Katar zakoupí ruské systémy S-400

Saúdská Arábie hrozí „vojenskou akcí“, pokud Katar zakoupí ruské systémy S-400

Saúdská Arábie vyhrožovala „vojenskou akcí“ proti Kataru, pokud její soused získá ruské systémy protiraketové obrany S-400, podle deníku Le Monde, jenž citoval krále Salmana francouzskému prezidentství.           

V červnu roku 2017 Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Egypt, mezi jinými státy Perského zálivu, zrušily s Katarem diplomatické vztahy a obvinily zemi s podpory a financování terorismu. Doha byla také obviněna ze „zasahování“ do vnitřních záležitostí svých sousedů a z vyjádření podpory historickému rivalovi Saúdské Arábie – Íránu.

Nyní se Rijád obává, že Doha plánuje pořízení ruských raketových systémů S-400, čímž ohrozí „národní bezpečnost“ svých sousedů v Perském zálivu. Podle informací získaných deníkem Le Monde, král Salman nedávno poslal dopis francouzskému prezidentství, kde vyjádřil své „hluboké znepokojení“ kvůli probíhajícímu jednání o S-400 mezi Dohou a Moskvou.Pokud bude dohoda pokračovat, „Království bude připraveno přijmout veškerá nezbytná opatření k eliminaci tohoto obranného systému, včetně vojenských akcí,“ varoval údajně v dopise adresovaném prezidentu Emmanuelovi Macronovi a požádal Paříž, aby na Dohu uplatnila diplomatický tlak.

Katarský velvyslanec v Rusku v lednu poznamenal, že země jsou v „pokročilé fázi“ ve vyjednávání o koupi sofistikovaného systému obrany S-400. V té době Fahad bin Mohammed Al-Attiyah poznamenal, že dohoda k vojenské spolupráci, podepsaná v říjnu 2017 během návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgua v arabském státě, „otevřela cestu pro Rusko a Katar k vzájemné spolupráci, včetně dodávek hardwaru, školení vojáků a důstojníků, údržby zbraní a samozřejmě spolupráce speciálních služeb.“

Systém S-400, známý také v označení NATO jako „Growler“, dokáže detekovat a zachytit téměř všechno, co letí: od strategických bombardérů až po radarová letadla a letouny pro elektronickou válku, taktické tryskové letouny, střely s plochou dráhou letu a balistické střely všech velikostí a tvarů. Jediným konkurentem tohoto systému je americký Patriot, který se však může pochlubit mnohem skromnějšími specifikacemi.

Zatímco se Washington ještě nevyjádřil k očekávanému nákupu S-400 ze strany Kataru, USA nedávno odsoudily Ankaru kvůli jejímu rozhodnutí zabezpečit vzdušný prostor za pomocí ruských systémů: USA nadále trvají na tom, že Turecko by mělo používat pouze systémy kompatibilní s NATO a kupovat je od „spojenců“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu ruské S-400 Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*