Saudská agrese v Jemenu oficiálně krachuje

Saudská agrese v Jemenu oficiálně krachuje

Na pozadí probíhajícího ozbrojeného konfliktu v Jemenu a masivní bombardovací kampaně, kterou provádí saudské vzdušné síly, si můžeme začít všímat známky toho, že by všechny zúčastněné strany mohly brzy chtít politické urovnání konfliktu. Dva týdny masivních náletů ukázaly, že arabská koalice je bezmocná udělat cokoliv s hnutím Houthi, bez toho, aniž by použily pozemní síly, ale pozemní operace by byla pro arabské země příliš velký hazard. Ukázalo se, že jen pár států, a to Egypt a Saudská Arábie by byly ochotny poskytnout vojáky k útoku na Jemen, protože potyčky v hornatém terénu by vedly k vysokým ztrátám mezi útočníky, a nakonec by to vedlo k vojenské porážce koalice, nebo dokonce k možnému převratu ve výše uvedených státech, jejichž režimy v Egyptě a Saudské Arábii jsou z řad důvodů již i tak oslabené.

Mezitím, rebelové Houthi jdou sebevědomě kupředu, přebírají kontrolu nad novým územím, včetně jihu. Nyní kontrolují všechna větší města po celé zemi, včetně dvou nejdůležitějších námořních přístavů- Aden a Hodeidah. To činí možnou operaci z moře velmi náročnou pro koaliční síly, tlačíc Saudskou Arábii, Katar a další arabské příznivce Abd Rabu Mansur Hadiho do rohu, jelikož jsou nyní rebelové schopni vytvořit předmostí, které by umožnilo, aby jmenovali v dočasném hlavním městě jakousi „legitimní vládu“. Je zvláštní, že před několika dny média Rijádu byla zaneprázdněna šířením pověsti, že saudská armáda dostane podporu od amerického námořnictva v jejich následné přímořské operaci. Zní to jako úplný podvod, protože za současných okolností, by se americký prezident Barack Obama nikdy neodvážil poslat americké vojáky na jistou smrt.

jemen saudska arabie houthi

Ale i přes všechny úspěchy, kterým se rebelové Houthi těší na bitevním poli, neodmítají možnost mírových jednáním, protože vědí, že dříve či později se budou muset zapojit do dialogu se zahraničními aktéry s cílem legitimizovat svou moc. Kromě toho, již rebelové dokonce deklarovali ochotu zahájit politický dialog v Jemenu, ale jen za předpokladu, že Mansur Hadi nebude stát v čele země. Hadi utekl z Jemenu a přivedl tam s ním saudské síly, což jej činí v očích rebelů Houthi zrádcem celé země. Vůdci hnutí Houthi nejsou připraveni snadno odpustit skutečnost, že dodrželi všechny podmínky, které jim byly předloženy před válkou, zatímco jednání byly pozorovány zvláštním poradcem Organizace spojených národů pro Jemen, Jamalem Benomarem, ale bez ohledu na to, válka proti nim i tak následovala.

V této fázi, nejlepším řešením pro Saudskou Arábii by byla dohoda o příměří s rebely Houthi. Z uniklých informací vyplývá, se rebelové hnutí Houthi mohou dohodnout na stažení své jednotky z Adenu a některých jižních provincií, kde budou nahrazeny regulérními jemenskými ozbrojenými silami stále loajálními k hnutí Houthi. Pak bude možné obnovit národní dialog mezi všemi politickými stranami v Jemenu, které byly přerušeny válkou, pod dohledem zvláštního poradce OSN pro Jemen Jamalem Benomarem. Ale nejprve musí strany vybrat místo pro taková jednání. Je zřejmé, že rebelové Houthi budou diskutovat raději mimo region, například v Moskvě, která se staví proti agresi vůči Jemenu, i když se předpokládá, že Saudové a Američané budou trvat na nějaké arabské či evropské metropoli. V každém případě je jasné, že rebelové se chystají zapojit do mírových rozhovorů, pokud Saudská Arábie zastaví své letecké útoky.

Kromě toho existuje problém rostoucího vlivu Al-Kájdy v Jemenu, a to i díky saudského bombardování. Radikálním silám se podařilo zmocnit se velkého jižního přístavního města Al Mukalla. Osvobodili všechny druhy teroristů z místních věznic, někteří z nich jsou registrováni v USA jako nejnebezpečnější osoby v regionu. Navíc je toto město prohlášeno za hlavní město Islámského státu v Arábii.

Jedinou otázkou je, zda by byl Rijád vůbec ochoten usilovat o mírové řešení konfliktu. Počet leteckých úderů přibývá každým dnem, i když hnutí Houthi nebyla způsobena žádná skutečná škoda. Od zahájení vojenské operace 26. března, bylo zabito více než 500 lidí, z nichž většina byli civilisté. Sadským pilotům se podařilo zničit několik skladů, velitelských stanovišť, odpalovací rampy systému Scud spolu s několika zastaralými protivzdušnými vozidly a bojovými letouny. Ale to nemůže mít vliv na schopnosti vojenské jednotky hnutí Houthi, která zůstává věrná jejich spojenci, Ali Abdulah Salihovi.

To je to, co nejvíce rozčiluje nového saudského krále Salmana bin Abdulaziz Al Sauda, jelikož se považuje za nového vůdce v arabském měřítku, na stejné úrovni jako byl Gamal Abdel Nasser, nebo Saddám Husajn. Mezitím jde situace v království od desíti k pěti. Místní kmeny jsou nespokojeny s válkou a z poklesu výnosů padajících cen ropy. Vzhledem k tomu, začali Saudové zvedat ceny ropy opět nahoru. Odborníci upozorňují na možné masové demonstrace ze strany šíitských obyvatel, kteří chtějí prokázat solidaritu s Houthi.

Konflikt v Jemenu začíná nabírat nový rozměr, táhnoucí se daleko za jeho hranice. A je jasné, že pokud se dostane hnutí Houthi na vrchol, Arabové mohou být brzy donuceni k návratu k mírovým jednáním v Jemenu na základě několika rezolucí OSN.

 
NEO/ svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*