Saúdové najali bývalého amerického zákonodárce k zajištění dodávek zbraní

Saúdové najali bývalého amerického zákonodárce k zajištění dodávek zbraní

Saúdská Arábie údajně najala mocného bývalého zákonodárce za účelem lobování v Bílém domě a Kongresu, během působení nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby si tak zajistila prodej zbraní do království, informoval deník Press TV.         

Rijád přidal bývalého republikána Kalifornie Howarda McKeona ke svému již ustavenému impozantnímu týmu lobbistů v době, kdy se američtí zákonodárci snaží blokovat prodej zbraní do Saúdské Arábie kvůli její válce proti Jemenu.

Saúdská Arábie je pod palbou za porušování lidských práv ve svém dvouletém vojenském tažení proti Jemenu, kde letadla americké výroby bombardují nemocnice, školy a klíčovou infrastrukturu.

Během léta, 64 amerických zákonodárců podepsalo dopis odsuzující prodej kazetové munice do Saúdské Arábie, a v září, dvoustranná koalice téměř zablokovala multi-miliardový prodej tanků a jiné vojenské techniky saúdskému režimu.

V letech 2011 a 2015, zákonodárce byl předsedou výboru House Armed Services Committee, který dohlíží na Pentagon a jeho zahraniční vojenský prodej v hodnotě miliard dolarů do Saúdské Arábie.

Podle údajů Center for Responsive Politics, McKeon byl mezi pěti největšími příjemci peněz v americké Sněmovně reprezentantů.

Očekává se, že McKeon se zasadí o kontinuitu ve vztahu USA a Saúdské Arábie uprostřed přesunu moci od Baracka Obamy Donaldu Trumpovi.

Na jeho registračním formuláři McKeon uvedl, že bude „poskytovat poradenství a rady týkající se vlády“ a že bude „provádět specifické advokátní požadavky s ohledem na legislativní a veřejné záležitosti.“

McKeon se také připojil k saúdské lobby v klíčovém okamžiku, kdy saúdský režim najímá vozový park firem, aby se pokusily zvrátit zákon, které by dovolil rodinám obětí z 11. září soudit saúdský režim za jeho údajné napojení na útočníky.

 

(Howard McKeon Foto: AP)Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*