Sankce nemají žádný smysl: Ekonomika Ruska stále roste, sankce jen poškozují jiné země

Sankce nemají žádný smysl: Ekonomika Ruska stále roste, sankce jen poškozují jiné země

Spojené státy čelí problému, že jejich sankce už vůbec nefungují, protože státy čím dál více nedodržují to, co bylo vyhlášeno vládou. Navzdory sankcí se ruská ekonomika stále stabilně rozvíjí a rozšiřuje se.       

Inflace v Rusku zůstala nízká, zatímco loni došlo v expanzi ekonomiky, podle Světové banky. „Ačkoli se ekonomické sankce zpřísnily, Rusko zažilo poměrně nízkou a stabilní inflaci a zvýšenou produkci ropy. V důsledku odolné domácí aktivitě se ruská ekonomika v loňském roce rozšířila o 1,6 procenta,“ stojí ve zprávě Světové banky.USA již dlouhou dobu využívají sankce, které poškozují ekonomiky jiných zemí z různých důvodů, avšak se zdá, že tyto sankce zcela selhávají. Podle zprávy kanálu RT, Světová banka poukázala na to, že Rusko a další vývozci ropy „udržovali v roce 2018 stabilní růst podporovaný růstem cen ropy“. V Rusku je „růst odolný, podporovaný soukromou spotřebou a vývozem,“ uvedla banka, která v letošním roce předvídá krátkodobé zpomalení na 1,5 procenta. V letech 2020 a 2021 banka očekává růst HDP Ruska o 1,8 procenta.

V květnu loňského roku agentura Bloomberg oznámila, že americká „sankční síla“ dosáhla svých hranic. Zdá se, že země, které jsou náchylné k americkým sankcím, snižují hodnotu dolaru raketovým způsobem a spolupracují mezi sebou, takže zavádění sankcí je bezmocné.

Rusko není jedinou zemí, která dělá sankce zastaralé. Čína zřídila vlastní úvěrové instituce souběžné se Světovou bankou a Mezinárodním měnovým fondem se sídlem ve Washingtonu a protlačila juan jako mezinárodní měnu. Tato země pravděpodobně posílí svou přítomnost v Íránu bez ohledu na to, co udělá Trump.

Klíčová rozhodnutí, vyhovět nebo se vzepřít, budou učiněna pouze jedinými aktéry ve stejném ekonomickém měřítku jako USA: Čína a Evropa. „Kvůli absolutním základům z bezpečnostního důvodu Čína nalezne způsoby, jak udržet bankovní sektor v USA,“ říká Jeffrey Sachs, profesor ekonomie na Columbijské univerzitě.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*