Salviniho koalice podle průzkumů dosahuje 52 procent, zatímco italská levice se potápí

Salviniho koalice podle průzkumů dosahuje 52 procent, zatímco italská levice se potápí

Středopravá koalice vedená populistickým vůdcem Ligy Matteem Salvinim dosáhla v průzkumu zveřejněném tento týden 52 procent, zatímco největší levicové strany dohromady dosahují jen 34 procent.

Poslední průzkum provedený Antonia Noto z Noto Sondaggi pro televizní pořad Porta A Porta ukazuje, že Liga si udržuje první místo s 21,5 procenty hlasů, následována národně-konzervativními Bratry itálie (FdI) s 18,5 procenty, píše Il Giornale.Průzkum veřejného mínění je jen posledním, který ukazuje, že FdI, vedená konzervativkou Giorgiou Meloniovou, vede před levicovou Demokratickou stranou (PD) a druhou nejsilnější stranou v Itálii. Průzkum SWG zveřejněný počátkem tohoto týdne odhalil, že FdI má nejméně 20procentní podporu, což je pro tuto stranu poprvé.

Demokratická strana, dříve hlavní opozice Salviniho ligy, je nyní odsunuta na třetí místo s 18 procenty hlasů v anketě Noto. Pro srovnání, levicově-populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) má pouhých 16 procent, což je polovina jejich hlasů v posledních celostátních volbách v roce 2018.

Začátkem tohoto týdne poskytl Salvini rozhovor deníku Il Giornale, v němž uvedl, že chce posílit jednotu středopravé koalice před 1. červnem 2023, což je nejzazší termín pro vypsání celostátních voleb.

Strana FdI pod vedením Giorgii Meloniové zaznamenala velký vzestup své popularity poté, co jako jediná velká strana odmítla vstoupit do velké koaliční vlády pod vedením premiéra Maria Draghiho, bývalého prezidenta Evropské centrální banky (ECB). Salvini do koalice vstoupil.

„Máme povinnost vytvořit společné programy se všemi v roce 2023. Všichni společně ve většině, vyberou kandidáty společné pro celý pravý střed, pak se každý utká v poměrném hlasování a tam vyjádří svou identitu,“ řekl Salvini.

Jiní mezitím naznačili možnost, že Meloniová a její strana v průzkumech předstihnou Salviniho a Ligu, a předpověděli, že by to mohlo Draghiho velkou koalici destabilizovat.

Prudký nárůst podpory pro středopravé strany přichází v okamžiku, kdy Itálie čelí další vlně nelegální migrace, kdy v posledních týdnech zaplavila ostrov Lampedusa více než tisícovka migrantů a nevládní organizace zabývající se taxislužbou pro migranty vysadily další stovky migrantů v italských přístavech.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*