Sakryš, Putin se nám asi chechtá!

Sakryš, Putin se nám asi chechtá!

Jsem o tom dokonce přesvědčen. Panuje si v Kremlu, Rusko mu leží u nohou a Evropou cloumají přízraky, se kterými se nemusí zabývat. Respektive nesmí. Západ si to nepřeje. Štastný to člověk.

Pravda, ty sankce. Nutné zlo, je to daň za popularitu. Mohou za to zase ale imperialisté, tak jako vždy. Rusové jsou na to zvyklí, asi je to zase sjednotí. Moc se jim to sice nelíbí, ale nemají v krvi se nechat urážet a ponižovat. Zkoušel to Napoleon, Hitler a mnoho jiných. Každý pohořel.

michal kotyk baner

A i ten Churchill, který je nenáviděl, hledal raději cestu dohody a o moc nad Evropou se s nimi podělil. Jinak je tomu u dnešních politiků. Ti také skřípají zuby, ale nedokáží to potichu, musí to ještě pořád komentovat a doprovázet mnohdy nesmyslnými gesty. Jako třeba tím, že z G8 udělají s pomocí ješitnosti a nadutosti G7. Nechají stát Putina přede dveřmi a říkají tomu diplomacie. Nevím, kterou školu světové politiky navštěvovali.

Vladimír Putin Foto: EPA
Vladimír Putin Foto: EPA

Přitom bych rád poznal politika, který by ve skrytu duše panu Putinovi nezáviděl moc, která mu dovolí vládnout. A nemusí pro to moc dělat. Jenom trochu zaharaší zbraněmi a propaganda západu se rozjede naplno, aby probudila ruského medvěda, který je nerad zaháněn do kouta a začne hledat vůdce. Jen hlupák by to nevěděl.

Bylo by nesmyslné si myslet, že tu nemáme další studenou válku. Každý se dušuje, že tomu nechtěl, ale prý nebylo jiné cesty. Jistě, když jde o moc a ješitnost, je dobrá rada nejen drahá, ale není ani nikoho, kdo by ji vyslyšel. A tak tu máme něco, co nám není nijak příjemné, ale naši politici si nedají říci. Vést svaté války, jak vidno, není jen výsadou náboženských fanatiků.

Jako bychom neměli jiné problémy. A ty jsou možná skutečné a ohrožují naše žití. Islámský stát, milióny uprchlíků a teď i Řecko. A přitom všem, jako by toho nebylo již dost, nás někdo nutí mít strach z Moskvy. A Putin si tam kraluje a nemá nic jiného na práci, než přemýšlet o tom, jak by se na té nemohoucnosti a naivnosti Evropy dalo vydělat.

Jsem asi amorální, zkažený a nemám potuchy o principech. Proč? Protože já bych o Krymu taktně mlčel a možná dal prsty pryč od Ukrajiny. Prostě udělal obvyklý obchod, tak jak je tomu již po staletí ve světové politice. Výměnou za to, že by nám mohla možná Moskva trochu pomoci. Utnout tipec fanatikům umí, nemá s tím, na rozdíl od nás, žádný problém.

Nechoďte na mne s nějakou tou hloupou ideologií o nebezpečí komunismu a ruské expanzi. Jedno skomírá a o hranicích se dá vyjednávat. Snad bychom to již měli vědět. Na obou stranách. Obchod je obchod. Poslední desetiletí to platí více, než kdy jindy v historii lidstva. Jen se do toho nesmí plést chorobné mozky, které touží po bezmezné moci a uznávající jen železnou pěst umlčující pragmatickou diplomacii.

A pak jsou tu všichni ti naivní populisté, kteří zneužívají lidských ideálů, útočí na emoce a dělají z nás poskoky volebních machinací. Vykřikují něco o spravedlivém světě, který neexistuje. Nutí nás bojovat za něco nového, aniž by přiznali, že nejsme nejen ochotni, ale i schopni obhájit to, co již máme.

Ne, že bych si nedělal starosti s tím, zda to pan Putin s tím Velkým Ruskem nepřehání. Ale domnívám se, že je ochoten o tom jednat, možná, že jeho představy mají určité hranice. V každém směru a významu. Nikdy bych se nezbavoval možnosti s ním zasednout k jednomu stolu. Dobře ví, že válka proti Západu je nesmysl. A že ta nebezpečí, která hrozí Evropě, nejsou pro něj jen výhodou, ale skrývají i ohrožení jeho plánů. Je pragmatik. Jistě, že je také ješitný a urážlivý. Kdo by nebyl? Ale dá se s ním jednat.

Zatímco s islámským státem to nelze. S uprchlíky už vůbec ne. A s Řeckem? To je důkazem politicko ekonomického chaosu, který pomalu ovládá Evropu. Ne, nemám strach z Ruska. Ale mám strach z evropských politiků, kteří jsou na cestě rozvrátit Evropu. Stále více vytvářejí atmosféru, která je živnou půdou pro radikalismus všeho druhu.

Rozdmýchávají nenávist a nebezpečný nacionalismus. Dávají prostor temným silám v našich společnostech. Oživují rasismus, nesnášenlivost a dávná nepřátelství. Proklamují nutnost evropské jednoty a denně dokazují svým hašteřením rozdílnost. Chtějí spravedlnost pro všechny a jsou nespravedliví k vlastním občanům. Roztahují deštníky nad životy jiných a vlastní lid nechávají stát v dešti.

Ano, jsem si jist, že to pana Putina strašně baví. Mne ne. Jeho posměch mne zasahuje a ponižuje. Občas i bezmocně zuřím. Hlavně proto, že již dávno vím, že hledat falešné viníky je obvyklá strategie mocenských systémů, které jsme prý odstranili. Nejsem si tím zcela jist. Pokud se dívám na viníky, tak jen vidím politiky, kteří ukazují prstem na někoho jiného.

Aby nedošlo k omylu. S panem Putinem si klidně sednu k jednomu stolu, ale nerad bych ho potkal sám v temné uličce.

 

Blog autora http://kotyk.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Ja by som sa na rozdiel od autora článku nebála stretnúť pána Putina sama v tmavej uličke. Som presvedčená, že by mi s galantnosťou jemu vlastnou ponúkol doprovod.
  Posmech alebo nejaká škodoradosť z jeho strany je vylúčená. Čl.ovek jeho formátu by neplýtval duševnou energiou na také nízke pudy, pretože s takými citmi by nikdy nemohol dosiahnuť to, čo svojimi činmi dosiahol.

 • Kotyk, taku moc, ako on by si nechcel mat… A ver tomu, ze sa nam nechechta, skor mu je z nas do placu..

 • Putina se neni treba bat. Neni to zadny nasilnik ani podrazak. Spise jde strach z bruselskych a americkych politickych zrud. Putin naopak se snazi konflikty vyresit bravurni diplomacii. Jeho proslovy je radost poslouchat, jelikoz jsou pro lidi jasne, srozumitelne a hlavne bez frazi. Putin je proste svetlo v nasem tmavem, neutesenem svete.

 • Kdyby USA neodstavily Rusko, nemohly by vyzbrojovat Islámský stát a vytvořit chaos v Evropě. EU je pro USA konkurent, který musí zmizet. Pokud se to nepodaří formou rozpoutání války proti Rusku, zničí Evropu prostřednictvím Muslimů. Chytrý plán jak ovládnout kontinent bez boje. Stačilo pár náletů a vytvoření napětí. Pokud si Evropa neuvědomí, že USA nemají spojence, ale jen poslušné a neposlušné země, skončí to koncem EU. EU se měla dávno rozpadnout, aby nebyly jednotlivé státy tak snadno ovladatelné a zneužitelné k cílům USA. Hoďme USA přes palubu a nechme je v klidu zkrachovat.

 • · Edit

  Eurosojuznická (převzato z ruštiny – evrosajuz – EU) elita zpanštěla navenek ještě více než předchozí elity za kapitalismu. „Naši“ západní „vůdci“ se začali domnívat, že teď už si mohou politickou a hospodářskou moc „přehazovat“ jen mezi sebou a mohou si dovolit cokoliv, co bylo okaté a nepřípustné veřejně ještě před několika desetiletími. Naši politici se vybírají – markantní je to především v USA – snad jen podle fotogenických tváří. Jako modelky na první stránky časopisů o autech … A vzdělanost a schopnosti sociálního pohledu na politiku se prostě nenosí. Politik nemusí umět nic konkrétního, vždyť má poradce a hlavně navenek jen opticky zastupuje stát. Vždyť na politiku stačily i tituly i z naší slavné „plzeňské továrny“ na diplomové práce. Samozřejmě se to vytvářelo postupně a historicky. I u nás za První republiky část těch tehdejších kapitalistických zbohatlíků a mocných se zhlédla v šlechtě a obdivovali se jí, i když zákonem to bylo upraveno ve směru zákazu používání šlechtických titulů. Stačí si připomenout třeba skvělý film Konec starých časů s Abrhámem či Labudou a dalšími skvělými herci. Ale „elitářské“ zblbnutí mi čím dál tím více připomíná chování šlechty v nejhorších okamžicích dějin klasických monarchií. Na rozdíl od otroků se musíme starat sami o sebe. A mocní se ustaraně tváří, že pro nás vytvářejí „vhodné“ demokratické životní podmínky. Především ve „své“ zemi.
  Putin je důkazem toho, že i stát na hraně rozpadu lze pozvednout doslova v posledních okamžicích z popela. Samozřejmě ten stát musí mít nějaké předpoklady. Jeden člověk by nikdy sám nic nezmohl. Měl a má také štěstí na své spolupracovníky. O jeho popularitě se mluví především v souvislosti s událostmi kolem Krymu, ale on ji měl již před tím a to za ČINY , které ukazovaly Rusům , že přišla jiná doba. Zhuštěný pohled na to dává film Prezident o 15 letech jeho prezidentství. To, že je populární i v zahraničí, souvisí s tím, že – opět – ukazuje cestu z politického marasmu vedení ve státech nejen Evropské unie. Na rozdíl od těch našich politiků se chová slušně – lidsky – a hlavně za všech okolností se snaží nelhat. Ale politika je prostě politika a nikdy nemůžete v zájmu své země říci všechno, co byste chtěli. Stačí si však poslechnout většinu „našich“ politiků a jejich projevy vyhodnotit. Pokud teda mají nějaký skutečný obsah a vůbec nějaký smysl. Nebo nejsou jen plné nenávisti jedněch ke druhým. Věcná politická debata u nás v parlamentu, pro mne jako voliče, prakticky neexistuje.
  Jaká je třeba legitimita vlády ve státě, kde k volbám přijde sotva polovina voličů a vítězná koalice nebo strana získá nutně kolem 50 procent hlasů aktivních voličů, pak má podporu sotva čtvrtiny všech potenciálních voličů. A teď to porovnejte s výsledky voleb třeba v Řecku, kde jsou, pokud vím, volby povinné. A Řekové si vybrali. Podle „našich eurosojuznických a amerických“ politiků špatně. I v tom Rusku byla účast na prezidentských volbách mnohem vyšší než třeba i u nás …
  Ta „oficiální mediální“ nenávist má původ v tom, že se „náš západní svět“ cítil být pánem většiny bohatství Ruska a chtěl ještě ten zbytek. Ostatně Rusku se vyčítalo jeho nerostné a pozemkové bohatství za jakéhokoliv režimu a v jakékoliv době. Pamatuji si i sám, jak se za mého mládí dělala sranda nejen u nás ze Sibiře. A politika na Západě je především o hospodářských zájmech sponzorů politických stran …
  Jinak bych se Putina nebál ani v tmavé uličce, jednak umí karate a má ochranku, takže zloděj nebo násilník by neměl šanci 🙂 🙂

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*