Saif Kaddáfí chce kandidovat na prezidenta Libye, aby „zachránil“ zemi 7 let po vraždě svého otce

Saif Kaddáfí chce kandidovat na prezidenta Libye, aby „zachránil“ zemi 7 let po vraždě svého otce

Téměř sedm let poté, co krvavé povstání podporované NATO svrhlo plukovníka Kaddáfího, jeho syn Saif Al-Islam údajně usiluje o prezidentské volby v Libyi, aby „zachránil“ svou zemi před chaosem.  

Druhý syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, kterého si žádá Mezinárodní trestní soud (ICC) kvůli obvinění z trestných činů proti lidskosti, usiluje o kandidaturu v prezidentských volbách země, které se mají konat někdy před koncem tohoto roku.

„Saif al-Islám Kaddáfí se rozhodl kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách a neusiluje o moc v tradičním smyslu,“ oznámil mluvčí PFLL Ayman Abu Ras na tiskové konferenci v Tunisu.

Kandidatura Kaddáfího bude oficiálně zaregistrována při zahájení registračních seznamů ve volbách, uvedl mluvčí a poznamenal, že muž v exilu plánuje „zachránit Libyi“ a „nastolit v zemi mír a stabilitu“. Dodal, že program Kaddáfího reformy zahrnuje komplexní politickou, bezpečností a sociální vizi pro budoucnost „moderní a otevřené“ Libye.Mluvčí slíbil, že Kaddáfí bude v nadcházejících dnech přímo oslovovat Libyjce, aby oznámil své volební plány a jeho vizi při přestavbě země. Mezitím právník zastupující Saifa Al-Islama Kaddáfího potvrdil, že jeho klient zaregistruje svou kandidaturu při oficiálním otevření registračního procesu.

„Libyjský národ má právo volit,“ řekl Khalid al-Ghuwail.   

Libye po pádu Muammara Kaddáfího padla do chaosu a již několik vlád se snažilo ovládnout zemi bohatou na ropu. V současné době je severoafrická země rozdělena mezi parlament v Tubruku a vládu podporovanou OSN v Tripolisu. Mocenské vakuum v zemi, které se objevilo po katastrofálním vojenském zásahu pod vedením NATO v roce 2011, bylo také zneužito militanty a teroristickými skupinami, mezi nimiž jsou i Al-Kájda a Islámský stát.

Kaddáfí nyní navrhuje navrácení národního státu s plnou svrchovaností, „uvedl Abu Ras a poznamenal, že platforma PFLL obhajuje“ odstranění terorismu ve všech jeho podobách „.

Navzdory Abu Rasova oznámení, Saif al-Islám Kaddáfí se neukázal na veřejnosti od jeho propuštění z vězení v jižním městě Zintan v červnu roku 2017, poté co byl v roce 2011 zadržen místní milicí. V červenci 2015 byl v Tripolisu Kaddáfí odsouzen za válečné zločiny k trestu smrti v jeho nepřítomnosti. Úřady v Zintanu však odmítly vykonat tento rozsudek a nakonec jej propustily po šesti letech v zajetí. Zatímco vláda v Tobruku udělila Kaddáfímu v červnu roku 2017 plnou amnestii, 45letý Libyjec stále čelí zatykači ICC za zločiny proti lidskosti, které byly údajně spáchány během protestů Arabského jara roku 2011. Místo pobytu syna Kaddáfího je nejisté. Předpokládá se, že se nachází v sousedním Tunisku.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Saif al-Islam Kaddáfí Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Saif Kaddáfí chce kandidovat na prezidenta Libye, aby „zachránil“ zemi 7 let po vraždě svého otce

  • Z Kadafiho udelali zloducha a diktatora, aby mohli zem znicit a ponechat ji v chaosu. Agresi vedly USA za pomoci komplice NATO. Sarkozy, kteremu dal Kadafi 50 milionu € se postaral, aby ho jako svedka zabili. Totez ted delaji s Ruskem, tu nenavistnou propagandu a obvinovani ze zlocinu, ktere pachaji oni sami a vinu bez dukazu svaluji na Rusko! Lokaickove v EU se mohou pretrhnout, aby prolhane jezibabe Mayove prokazali svou solidaritu na jeji obvineni Ruska bez dukazu.
    Ve skutecnosti byl ale Kadafi pozehnanim pro svou zemi bohatou na kvalitni ropu. Z Libye udelal nejbohatsi zemi Afriky. Jeji obyvatele meli socialni vyhody, o kterych se Evropanum ani nesnilo! Napsal Zelenou knihu, ktera stoji za precteni. Je kritikou demokracie. Chtel zavest novou menu v Africe Zlaty Dinar a prestat obchodovat v $. Ohromny zavlazovaci projekt, vyuzivajici podzemni zasoby vody pod Saharou zustal nedokoncen znicenim Libye. Byl zavrazden, protoze nepadl na kolena pred USA, neodevzdal jim dobrovolne plundrovani surovin a chtel prestat obchodovat v $. To ho zabilo! A jeste neco, nemel atomove zbrane a tak byl prevalcovan. Jinak by mohl zloducha vazne posramotit. Ten je zbabely, prepadava jenom slabsi a pak vetsinou prohrava.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*