Ruští senátoři podpořili trvalé nasazení vzdušných sil v Sýrii

Ruští senátoři podpořili trvalé nasazení vzdušných sil v Sýrii

Ruští senátoři ratifikovali dohodu, která umožňuje trvalé nasazení vzdušných sil země v Sýrii, čímž upevňují projekci moci Moskvy na Středním východě.                      

Sto padesát osm ruských senátorů podpořilo během středeční hlasování stálé letectvo na syrské základně Khmeimim, přičemž se pouze jeden senátor zdržel hlasování.

„Ruské letectvo bude umístěno v Sýrii pouze pro obrané účely a nebude cílit na třetí země,“ sdělil Viktor Ozerov, předseda Výboru obrany v Radě federace deníku Ria Novosti po hlasování.

Ozerov dodal, že rozhodnutí znamená ruský „výrazný přísun“ pro mezinárodní úsilí stabilizovat situaci v Sýrii.

„Věřím, že bychom měli zvážit (smlouvy) v kontextu globálních otázek a hovořit o nových kvalitách ruského umístění, a to nejen v Sýrii a na Středním východě, ale i ve světě,“ uvedl Frants Klintsevič, místopředseda horní komory pro obranu a bezpečnost ve svém prohlášení.

„Máme jen několik málo vojenských zařízení v jiných zemích, než jiní, zejména členové NATO. Je to jen kapka v moři,“ dodal Klintsevič.

Státní Duma minulý týden jednomyslně hlasovala o schýlení dohody.

Smlouva byla podepsána dne 26. srpna 2015 v Damašku a poskytla právní důvody pro pokračující ruskou operaci v Sýrii.

Podle dokumentu bude ruské letectvo jednat na rozkaz svého velitele a v souladu se syrskými úřady.

„Zbraně, střelivo, zařízení a materiály potřebné k plnění úkolů ruské letecké skupiny k zajištění bezpečnosti a života svých pracovníků budou do Sýrie importovány zdarma,“ stojí v dokumentu.

V dokumentu dále stojí, že ruský personál bude mít zaručenou imunitu, jako je tomu v případě diplomatické mise.

Oficiální zahájení ruské vojenské operace v Syrské arabské republice bylo 20. září 2015, přestože stavební práce a relokace vojenské techniky na leteckou základnu Khmeimim byly zjevné týdny předtím.

Tato operace je logisticky nejtěžší, kterou Rusko provedlo v současné historii, s tucty lodí přepravujících zásoby přes Černé a Středozemní moře.

Rusko nasadilo svá vojenská letadla a vojáky do Sýrie v reakci na žádost Damašku. Uvedeným cílem bylo zabránit, aby teroristické síly převážily syrskou armádu, což by zřejmě vyústilo v masivní čistky etnických a náboženských menšin a obrátilo celou zemi do pařeniště terorismu, což by také potenciálně ohrožovalo Rusko.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Letecká základna Khmeimim Foto: Wikipedia.com)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ruští senátoři podpořili trvalé nasazení vzdušných sil v Sýrii

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*