Ruský plynovod Nord Stream 2 je z 70% dokončen

Ruský plynovod Nord Stream 2 je z 70% dokončen

Více než 800 km potrubí Nord Stream 2 je již usazeno v Baltském moři, oznámil provozovatel projektu. Plynovod má být dokončen do konce letošního roku.  

Asi 400 km potrubí spolu s trasou 1 200 km bylo položeno na mořském dně od začátku roku. Provozovatel projektu Nord Stream 2 oznámil, že do konce roku 2018 bylo dokončeno 400 km trasy.

„Máme komplexní, nelineární plán na pokládku dvojitého potrubí Nord Stream 2 s přihlédnutím na požadavky k ochraně životního prostřední a použití velkého množství plavidel k realizaci různých aktivit,“ uvedl šéf projektu Nord Stream 2 Henning Kothe. Ten také dodal, že stavba postupuje podle harmonogramu, na základě kterého bude plynovod dokončen do konce roku 2019, slíbila společnost.Více než 1000 lidí v současné době pracuje na zhruba 20 plavidlech v Baltském moři. Nicméně, težké vlečné a potrubní plavidlo „Průkopnický duch“, největší svého druhu na světě, bude dočasně použito na jiný projekt v Severním moři. Stavební plavidlo má pokračovat v kladení potrubí Nord Stream 2 přibližně za jeden měsíc.

Projekt plynovodu Nord Stream 2 za 11 miliard dolarů, má vést z Ruska do Německa, aby dodával ruský zemní plyn evropským spotřebitelům. Očekává se, že zdvojnásobí kapacitu stávajícího potrubí o 110 miliard kubických metrů.

Začátkem minulého týdne průzkum provedený společností YouGov a zveřejněný německými médii ukázal, že většina Němců projekt podporuje. Přibližně 56 procent z 2 058 účastníků hlasovalo pro potrubí, zatímco pouze 16 procent uvedlo, že jsou proti výstavbě. Zbytek respondentů se k této záležitosti nevyjádřil.

Nord Stream 2 už dlouhou dobu přitahuje opozici některých evropských zemí, zejména Ukrajiny, která se obává, že chce Rusko zemi obejít a zbavit jí příjmů za jeho tranzit. Plynovod také kritizují Spojené státy, které uvedly, že Evropa bude závislá na Moskvě a zároveň se snaží prosadit pro své zámořské partnery svůj vlastní zkapalněný zemní plyn. Jejich nároky byly opakovaně odmítnuty jak Ruskem, tak Německem.

Jeden z ruských partnerů výstavby projektu Nord Stream 2, rakouská energetická skupina OMV uvedla, že nákup drahého amerického plynu by poškodil evropské spotřebitele.

„Pokud chceme udržet konkurenceschopnost Evropy, dovážení předraženého amerického zkapalněného zemního plynu není volbou, neboť neumožní našim průmyslovým společnostem, aby čelily konkurenci s USA,“ řekl generální ředitel společnosti Rayner Zele Neue deníku Zurcher Zeitung.

 

(Ilustrační obrázek Foto: b92.net)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*