Ruský „nanotransportér“ porazí rakovinu

Ruský „nanotransportér“ porazí rakovinu

rakovina

Ruští vědci obdrželi mezinárodní Galénovu cenu, která je rovněž nazývána Nobelovou cenou v oblasti biofarmaceutiky. Specialisté vytvořili „nanotransportér,“ umožňující dodávat medikamenty přímo do určité části buňky. Unikátní metoda zvýší tisíckrát efektivitu léků a pomůže prakticky zcela zamezit vedlejším efektům. V onkologii může být tento vynález opravdovou revolucí.
Nanotransportér jsou velké bílkové molekuly, které mají několik dílů, modulů. Molekula proniká do buňky a distribuuje lék do její určité části. To je zejména důležité v onkologii, v níž je nutné působit na nemocné buňky a nezasáhnout zdravé. Moduly se však mohou měnit v závislosti na jejich určení, což přináší velké perspektivy, doufá laureát Galénovy ceny, doktor biologických věd Alexandr Sobolev:

-Nazýváme to platformou. Ta umožňuje dodávat různé léky do různých druhů buněk. Proto se vůbec domníváme, že to může být využito nejen v onkologickém léčení, ale v mnohých dalších oblastech.

Podobné výzkumy se provádějí už více jak 20 let v různých zemích, Ale hlavní pokrok v této oblasti byl dosažen až v posledních deseti letech, mimo jiné také ruskými vědci. Svou radost neskrývá také kandidát biologických věd Andrej Rozenkranc, který je rovněž držitel ceny:

-Je velmi příjemné, že to, co se snažíme dělat, a to, v čem se nám začalo dařit, získalo takové vysoké ocenění. Je obzvlášť příjemné, že jsme toho dosáhli zde, v naší zemi, s oporou na naše vlastní možnosti, především v Akademii věd a Moskevské státní univerzitě.

Alexandr Sobolev uvádí, že pokud se podaří technologii masově vyrábět, tak léčba bude dostupná většině nemocným. Při odpovídajícím financování, podle slov vědce, k přechodu na klinické testování budou potřeba pouze dva tři roky:

-Nyní se nejen radujeme, ale snažíme se vynaložit maximální úsilí, aby vše bylo ještě během našeho života realizováno.

Nyní „nanotransportér“ prochází preklinické testy. Práce mají ale v této oblasti daleko do finále. Hlavolamy je dost i na nejbližší desetiletí. A podle slov Andreje Rozenkrance, aby byl vytvořen efektivní lék proti rakovině, jsou potřeba dlouhé roky každodenní práce.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*