Ruský nálet, při němž byli zabiti turečtí vojáci v Sýrii, byl veden na základě souřadnic poskytnutých Ankarou

Ruský nálet, při němž byli zabiti turečtí vojáci v Sýrii, byl veden na základě souřadnic poskytnutých Ankarou

Nálet ruského letectva, při němž byli zabiti turečtí vojáci v Sýrii, byl veden na základě navigačních údajů poskytnutých Tureckem, a v této oblasti neměli být žádní turečtí vojáci, informoval mluvčí Kremlu.    

Moskva a Ankara se shodují, že výsledek náletu, který zabil tři turecké vojáky a zranil 11 dalších v severní Sýrii, nebyl úmyslný a byl způsoben špatnou komunikací ohledně lokalizačních údajů,n uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Co se týče důvodů (tohoto incidentu), ty jsou bohužel jasné. Neexistuje žádná kontroverze. Situace je zřejmá: naše armáda následovala data získaná našimi tureckými partnery, a na těchto souřadnicích se neměli nacházet žádní turečtí vojáci,“ uvedl mluvčí Kremlu.

Ruský prezident Vladimír Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan projednali tento incident ve vzájemném telefonním rozhovoru, dodal Peskov.

„Jejich rozhovor byl podrobný a produktivní,“ uvedl mluvčí a dodal, že „když opomineme tento incident“ bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi byly také předmětem rozhovoru.

Během telefonního rozhovoru, Putin vyjádřil soustrast nad mrtvými tureckými vojáky.

Citujíc zdroje v ruském vojenském velení, internetový portál Kommersant dříve v pátek informoval, že souřadnice pro nálet byly předem dohodnuty armádami obou zemí. Zdroj také naznačil, že jedním z důvodů této mimořádné události by mohlo být nekoordinované přemístění tureckých pozemních vojsk do této oblasti.

Moskva a Ankara tuto záležitost ještě vyšetřují.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek potvrdilo, že nálet zabil turecké vojáky.

Turecké velení uvedlo, že při náletu byla zasažena budova, kde bydleli turečtí vojáci ve městě Al-Bab v 08:40 hod místního času.

Nálet byl namířen proti pozicím Islámského státu v této oblasti, napsal v prohlášení šéf ruského štábu Valerij Gerasimov.

Turecká armáda uvedla, že je spokojena s akcemi a prohlášením ruských orgánů, informovala tisková agentura TASS, s odvoláním na zdroj v tureckém generálním štábu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: TASS)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*