Rusko zahájilo na příkaz Putina nečekané masivní vojenské cvičení v Arktidě + video

Rusko zahájilo na příkaz Putina nečekané masivní vojenské cvičení v Arktidě + video

Tisícům ruských vojáků byla v pondělí ráno nařízena pohotovost poté, co prezident Putin oznámil nečekané rozsáhlé vojenské cvičení k otestování připravenosti ozbrojených sil v boji proti výzvám na severu země a to zejména v Arktidě.

Rozkaz přejít do režimu pohotovosti byl zaměřen na Severní flotilu, výsadkáře a jednotky západního vojenského okruhu, a  byl vydán v 5 hodin ráno moskevského času (5: 00 GMT).

Cvičení, kterého se účastní 38,000 vojáků, 41 lodí, 15 ponorek, 110 tryskových letadel a vrtulníků, se zaměřuje na posilování vojenské přítomnosti v Arktidě a má prověřit, jak rychle se mohou speciální síly pohybovat na velké vzdálenosti.

Rusko zahájilo na příkaz Putina nečekané masivní vojenské cvičení na Arktidě  Foto: RT
Rusko zahájilo na příkaz Putina nečekané masivní vojenské cvičení na Arktidě Foto: RT

„Nové vojenské výzvy a hrozby vyžadují další zlepšování vojenských schopností ozbrojených sil a zvláštní pozornost je věnována stavu nově nastaveného strategického velení na severu,“řekl ministr obrany Sergej Šojgu novinářům.

O měsíc dříve, Šojgu varoval, že Rusko by mohlo uvažovat o ochraně svých národních zájmů v Arktidě za použití vojenských prostředků v případě potřeby.

„Konstanta vojenské přítomnosti v Arktidě a možnost chránit zájmy státu vojenskými prostředky jsou považovány za nedílnou součást obecné politiky k zajištění národní bezpečnosti,“ uvedl.

Během probíhajících cvičení v Arktidě, bude Navy testovat potopení imaginární nepřátelské válečné lodi,“ uvedl Šojgu.

To bude také poprvé, co arktická motostřelecká brigáda, umístěná v přístavním městě Murmansk, bude takové zkoušce podrobena. Cvičení bude pokračovat až do 21. března.

Vojenské cvičení v různé míře složitosti byly také zahájeny po celé zemi. Účastní se jich i ruská vojenská základna v Kyrgyzstánu a Kantu. Rozmístění vojáci jsou testováni v jejich schopnostech najít protivníka v náročných klimatických a geografických podmínkách.

Ruské cvičení bylo vyhlášeno uprostřed zvýšené aktivity NATO v blízkosti ruských hranic, což Kreml trvale odsuzuje.

V pondělí, ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo „hluboké znepokojení“, kvůli cvičení NATO, které se konají v severovýchodní Evropě. Zástupce vedoucího Aleksey Meškov varoval, že „tato opatření přicházející ze strany aliance mohou vést pouze k destabilizování situace a vyhrocení napětí.“

Minulý týden, Rusko nasadilo 120 obrněných jednotek, včetně tanků v Lotyšsku.

V sobotu, americké tanky Abraham spolu s výsadkáři dorazili na vojenskou základnu ve městě Tapa, Estonsku, v rámci příprav na cvičení stanovené na 4-15 května, s kódovým označením Hedgehog 2015, uvádí se v prohlášení estonského štábu. Cvičení bude zahrnovat 13.000 estonských vojáků, stejně jako americké síly umístěné v zemi.

 

 RT/ redakce svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*