Rusko: USA zcela zničily město Rakká stejně jako Drážďany ve druhé světové válce

Rusko: USA zcela zničily město Rakká stejně jako Drážďany ve druhé světové válce

Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov prohlásil, že koalice vedená USA zabila tisíce civilistů a zničila město Rakká, stejně jako bylo zničeno německé město Drážďany ve druhé světové válce.  

„Ve městě Rakká se opakuje osud Drážďan v roce 1945, které byly po britsko-americkém bombardování vymazány z povrchu,“ uvedl generál.

Washington oznámil, že přidělí milióny dolarů na rychlé obnovení města, ale Rusko tvrdí, že „Washington tají důkazy o barbarském bombovém útoku bojovými letadly USA a koalice“ pod záminkou osvobodit lid od Islámského státu.“

„Během posledních let se Rusko obracelo na americká a evropská hlavní města a žádalo je o zaslání humanitární pomoci Syřanům, kteří trpí válkou,“ uvedl. „Dali jsme dohromady seznam osad, kde by byla tato pomoc nejvíce žádaná – aniž bychom rozdělili Sýrii na „dobrou“ a „špatnou“. Washington, Berlín, Paříž a Londýn pokaždé odpověděli stejně: my nemůžeme a ani tak neučiníme.“Město Rakká založil seleukovský král Seleukos II. Kallinikos (vládl v letech 246 až 225 př. n. l.) a neslo pak jeho jméno. V době Byzantské říše se městu krátce říkalo Leontupolis podle císaře Leona I. (vládl v letech 457 až 474), ale pak se mu vrátilo jméno Kallinikos. V roce 542 město zničila invaze sásánovského vládce Husrava I., ale následně bylo obnoveno byzantským císařem Justiniánem I.

V šestém století se Kallinikos stal centrem syrských křesťanů. V roce 639 získali Kallinikos muslimové a přejmenovali jej na ar-Rakka (nicméně Syřané jej dále nazývali Kallinikos).

V roce 2013 se stala Rakka prvním velkým městem, které dobyli rebelové během syrské občanské války. V roce 2014 přešla pod kontrolu islamistické organizace Islámský stát, která z ní učinila hlavní město svého „chalífátu“.

15. listopadu 2015 zaútočila Francie na středisko IS bombovými nálety, jako reakce na sebevražedné útoky v Paříži. Akce se zúčastnilo 12 letounů Mirage 2000. Celkem bylo shozeno 20 pum a bylo zničeno velíci a náborové středisko a sklad se zbraněmi.

V březnu 2016 vypuklo ve městě prosyrské povstání proti režimu tzv. Islámského státu. Centrum města bylo dobyto na začátku července 2017 Syrskými demokratickými silami. V polovině října pak bylo město osvobozeno celé.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rusko: USA zcela zničily město Rakká stejně jako Drážďany ve druhé světové válce

  • USA by se měli konečně stáhnout ze Sýrie. Napáchali tam jenom zlo a škody. Podpořili radikální islamisty proti umírněným diktátorům. Způsobili genocidu křesťanského obyvatelstva a chaos v regionu.

    http://www.epshark.cz/clanek/152

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*