Rusko tvrdí, že teroristé „obnovují své síly“ v Amerikou kontrolované zóně v Sýrii

Rusko tvrdí, že teroristé „obnovují své síly“ v Amerikou kontrolované zóně v Sýrii

Ruský ministr zahraničí řekl USA, aby okamžitě zrušily tzv. kontrolní zónu v Sýrii, kde Washington prakticky zavedl oblast s bezpečným útočištěm pro teroristy Fronty an-Nusrá (nyní známé jako Jabhat Fateh al-Sham).

Sergej Lavrov se odvolával na zónu poblíž syrského města al-Tanf v Homsu, kterou USA loni jednostranně vyhlásily za oblast pod svou ochranou.

Zóna o délce 55 kilometrů zahrnuje uprchlický tábor Rukban, o němž Rusko tvrdí, že je domovem mnoha teroristů, včetně skupiny Jabhat Fateh al-Sham.

Lavrov dodal, že ujištění Američanů, že jediný cíl Washingtonu v Sýrii je válka proti teroru, je v rozporu se skutečnými akcemi USA v zemi.

Na konferenci Valdai Club o Středním východě, Lavrov uvedl: „V zóně al-Tanf, kterou Američané jednostranně deklarovali pod svou ochranou, a uvnitř uprchlického tábora je pravidelně hlášeno, že teroristé obnovují svou sílu.“

Lavrov dodal, že Spojené státy zavírají oči před zneužíváním jejich ochrany. „Při několika příležitostech prováděli odtud nálety na jiná území Syrské arabské republiky. Tato zóna musí být okamžitě zrušena.“Deník Press TV napsal: Lavrov jinde ve svých poznámkách také kritizoval, aniž by je jmenoval, že některé členské státy Rady bezpečnosti OSN se zdráhají říci, že humanitární konvoje nemohou vstoupit do Amerikou kontrolované zóny v al-Tanf, protože Washington „nezaručuje jejich bezpečnost.“

„Namísto toho stahují pozornost na humanitární krizi v Idlibu nebo ve východní Ghoutě,“ řekl Lavrov s tím, že Rusko má stále více důkazů, že USA nemají v úmyslu bojovat se skupinou Jabhat Fateh al-Sham.

Lavrov také odmítl zprávy, že v Sýrii byly nedávno zabity stovky Rusů a uvedl, že takové zprávy jsou pokusem o zneužití nečestných prostředků k využití války v arabské zemi.

Mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharová minulý týden odsoudila přítomnost amerických vojsk v al-Tanfu a uvedla, že tzv. kontrolní zóna se stala útočištěm pro zbývající členy teroristické skupiny Islámský stát.

Rusko znovu a znovu obvinilo USA z pokusů překazit plné vítězství Sýrie proti Islámskému státu, které je v posledním tažení ve východní Sýrii a sousedním Iráku. Moskva již zveřejnila důkaz o tom, že americké síly nasazené v příhraničních oblastech Dayr al-Zawr a v Jordánsku spolupracují s Islámským státem a dalšími teroristickými skupinami, včetně Jabhat Fateh al-Sham, a to prostřednictvím poskytování zpravodajských informací o syrských a ruských silách.

Moskva podporuje Sýrii v boji proti terorismu od září 2015, kdy ruské letecké síly a vojska byly přesunuty do arabské země na oficiální žádost Damašku, aby pomohly vládě bojovat proti Islámskému státu a dalším teroristům. Ruská pomoc se ukázala být velmi velkým úspěchem, neboť Sýrii se v uplynulých letech podařilo osvobodit klíčové oblasti, včetně druhého největšího města v zemi, Aleppa.

Washington a jeho spojenci podporují militanty, kteří chtějí svrhnout syrskou vládu. Oni také bombardují to, co nazývají pozice Islámského státu v Sýrii od září 2014 bez jakéhokoli povolení vlády v Damašku nebo mandátu OSN. Nálety Spojených států však při mnoha příležitostech vedly ke ztrátám na civilních životech a nedokázaly splnit svůj deklarovaný cíl, bojovat proti terorismu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rusko tvrdí, že teroristé „obnovují své síly“ v Amerikou kontrolované zóně v Sýrii

  • · Edit

    Teroriste bojuji za zajmy USA, jsou jimi vyzbrojovani i chemikaliemi pro plynove utoky, ktere pak pripisuji Asadovi a trestaji ho pak bombardovanim a zabijenim obyvatelstva. Necekaji dukazy, rikaji, ze jim musime verit jak rekla Haleyova v UNO. Ty hruzy nam zatajuji, na fotky znicenych mest a vesnic existuje ve svobodnem Cesku cenzura a zamlcovani. Nikdo si nedovoli kritizovat, lide nejdou do ulic demonstrovat za mir. Procitnou az bude pozde.

    Je to tak jak zpivaji gumaci v tomto videu:

    https://vimeo.com/133222511

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*