Rusko tvrdí, že Islámský stát už kontroluje méně něž 5% Sýrie.

Rusko tvrdí, že Islámský stát už kontroluje méně něž 5% Sýrie.

Oblast pod kontrolou Islámským státem v Sýrii byla zredukována na méně než 5 procent, uvedlo ruské ministerstvo obrany, ale lidsko-právní skupiny jsou i nadále znepokojeny „děsivou humanitární situací“ ve městě Rakká, které po džihádistech převzaly milice podporované Spojenými státy.

„Islámský stát v současné době kontroluje méně než 5% území Sýrie,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který poznamenal, že před operací ruských leteckých sil Islámský stát kontroloval „více než 70% území.“

Podle ministra ruské letectvo v průběhu dvou let pomohlo zničit téměř 1000 teroristických výcvikových táborů, téměř 700 továren a dílen na výrobu munice a 1500 vojenských zařízení patřících teroristům.

„Asi 998 měst a osad bylo osvobozeno od teroristů,“ poznamenal Šojgu a dodal, že ruští odborníci na demolice neutralizují v Sýrii zhruba 1500 výbušných zařízení denně.

Nicméně, na některých územích osvobozených od islámského státu dochází i nadále k bojům. Lidsko-právní skupiny tvrdí, že jsou vážně znepokojeny situací ve městě Rakká, které sloužilo jako syrská pevnost islámského státu od ledna 2014 a kterou minulý týden převzaly Syrské demokratické síly (SDF) podporované Spojenými státy.Většina obytných budov ve městě je považována za neobyvatelné kvůli bojům a masivnímu bombardování leteckých sil Amerikou podporované koalice a dělostřeleckému ostřelování. Human Rights Watch (HRW) řekla kanálu RT, že Washington zjevně opomenul infrastrukturu města a přitom za každou cenu upřednostňoval porážku Islámského státu.

„Islámský stát udělal mnoho škod nejen obyvatelům, ale i společenské struktuře města. Vyprázdnil město od lékařů, zdravotních sester, učitelů a od všech věcí, které obyvatelstvo potřebuje,“ řekl Ahmed Benchemsi z Human Rights Watch. „Přidejte k tomu to, že koalice pod vedením USA vedla bombardovací kampaň, která upřednostňuje porážku Islámského státu před potřebou chránit městskou infrastrukturu.“

„Takže teď přetrvávají otázky: kdo nemocnici zprovozní? Kdo vše znovu postaví? Kdo zaplatí doktory? Kdo postaví školy, silnice a vše, co bylo zničeno? Zdá se, že neexistují žádné plány na rekonstrukci, a to je pro nás velký problém,“ dodal.

Ruské ministerstvo obrany přirovnalo ničení, které bylo způsobeno městu k neslavnému spojeneckému bombardování Drážďan v roce 1945. „Osud ve městě Rakká připomíná Drážďany v roce 1945, které byly srovnány se zemí americko-britským bombardováním,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov a dodal, že koalice pod vedením USA asi spěchá, aby nalila peníze do syrského města, aby zakryla následky.

Reportér kanálu France 1 Arnaud Comte uvedl, že asi 80 procent města bylo zničeno. „Je to město duchů, kde je vše zmražené, je to peklo na zemi,“ napsal na Twitteru, kde zveřejnil fotografie zničeného města.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*