Rusko se zavázalo, že bude reagovat na rostoucí agresi NATO v Černém moři

Rusko se zavázalo, že bude reagovat na rostoucí agresi NATO v Černém moři

Ruští představitelé reagovali tvrdě na nové zprávy o zvýšených aktivitách NATO v oblasti Černého moře.

Nárůst činnosti NATO v Černém moři zhoršuje regionální stabilitu a Moskva bude důsledně reagovat, slíbil ruský náměstek ministra zahraničí Alexander Gruško.„Samozřejmě přijmeme veškerá nezbytná opatření, abychom se vyhnuli hrozbám spojeným se zvýšenými aktivitami NATO v tomto regionu,“ uvedl.

Gruško zdůraznil, že bezpečnost v regionu „by měla být zajištěna především prostřednictvím spolupráce se zeměmi Černého moře.“

Ruské systémy S-400 jsou jedním z nejsilnějších protiletadlových obranných systémů na světě. Pro Moskvu jsou „bestsellerem“, zatímco pro NATO představují „skutečnou noční můru,“ tvrdí novinář Gernot Kramper ve svém článku v německém časopise Stern.

„Spojené státy dlouhodobě ovládaly globální vzdušný prostor, nicméně S-400 se stává nebezpečným i pro neviditelná letadla. Jeho vlastnosti, jak při odhalování cílů, tak z hlediska dosahu, jsou působivé “, uvádí Kramper.

Přesné charakteristiky systému jsou západním zemím neznámé. Zároveň, pochybnosti o schopnosti těchto systémů vypořádat se s „neviditelnými“ stíhačkami byly roztříštěny po zakoupení S-400 Tureckem a dalšími zeměmi.

„Přítomnost pouze jedné ruské divize v Sýrii vedla k tomu, že západní letouny již nemohly ovládat vzdušný prostor v zemi, nebo by každý bojový let byl nepředvídatelný,“ uvedl autor.

Kromě toho, nákup S-400 se ukázal být výhodnější pro Turecko, než nákup amerických systémů Patriot.

„S-400 je považován za pokročilejší systém než je systém Patriot a je také téměř dvakrát levnější,“ uvedl Kramper.

Jednání mezi Tureckem a Ruskem o nákupu systémů S-400 začala v roce 2016. V roce 2017 Moskva potvrdila, že obě strany smlouvu podepsaly.

Spojené státy se stále snaží zabránit dodávce S-400 do Turecka. Hrozí sankcemi a opakovaně říkají, že mohou prodloužit nebo zrušit proces prodeje svých stíhaček F-35.

Ankara však nadále tvrdí, že se nezastaví v plánech koupit tyto ruské protiletadlové systémy.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*