Rusko prohrálo bitvu o Ukrajinu

Rusko prohrálo bitvu o Ukrajinu

98

Ukrajina se chystá na blížícím se summitu Východního partnerství ve Vilniusu podepsat asociační dohodu o přibližování se Evropské unii spolu s dohodou o volném obchodu (DCFTA). Tuto snahu podpořil při své návštěvě Kyjeva rovněž prezident Miloš Zeman. O působení na Ukrajinu se ve své tamější misi snaží i bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox s bývalým polským prezidentem Aleksandrem Kwaśniewským. Zájem EU o Ukrajinu není příliš ve shodě s ruskou zahraniční politikou, která usiluje o připojení svého západního souseda k Celní unii.

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že v případě podepsání asociační dohody s EU bude Celní unie nucena přijmout vůči Ukrajině ochranná opatření.
Přesto se Ukrajina přiklonila k nabídce EU a v listopadu chce dohodu podepsat. Předseda ukrajinského Centra pro sociálně- konzervativní politiku Jurij Lipchevský- ekonomický expert k tomuto kroku uvedl: „Je nutné se smířit se skutečností, že se Rusku nepodařilo přesvědčit ukrajinské elity, ukrajinskou vládu a ukrajinský lid, že bude výhodnější uzavřít dohodu s Celní unií.

Tato bitva je ztracená, a proto je nutné se s tím smířit.“ Přitom Ukrajince varoval, že s podepsáním dohody nelze doufat v okamžitý efekt zóny svobodného obchodu a nelze očekávat, že se hned zítra povede lépe.
Poradce prezidenta Vladimira Putina pro regionální hospodářskou integraci Sergej Glazyev uvedl, že Ukrajina podepsáním dohody s EU, neguje smlouvu o přátelství, spolupráci a partnerství s Ruskem. „Ztrácí svoji nezávislost a přestává být plnoprávným partnerem Ruska. Ztrácí možnost podílet se na euroasijské ekonomické integraci,“ říká Glazyev.
Ještě v srpnu se k možnému ukrajinskému přidružení EU vyjádřil prezident Vladimir Putin: „Pokud naši sousedé přistoupí na zásadní liberalizaci celního režimu s EU, tak se nevyhnutelně na ukrajinský trh povalí lavina poměrně kvalitního a levného zboží, což povede k tomu, že toto zboží vytlačí z ukrajinského trhu produkty domácí výroby.“
„Pro Vladimira Putina je to katastrofa,“ tvrdí politoložka Lidie Ševcová z Carnegie Moscow Center. Tvrdí, že Ukrajinci se otočili k Putinovi zády přestože, jak uvádí, budou muset projít údolím slz a problémů. Jak Ševcová, tak již uváděný ukrajinský expert Jurij Lipchevský přisuzují neochotu spojovat s Kremlem arogantní a zastrašující politikou Ruska a jejího vyjednávače Sergej Glazyeva. „Ukrajinci mohou postavit pomník Putinovi a Glazyevovi za to, že pomohli ukrajinské elitě se sjednotit ve svých názorech.“

zdroj : http://www.literarky.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rusko prohrálo bitvu o Ukrajinu

  • Proč chtějí doprdele za každou cenu Ukrajinu v EU ? Co za tím sakra je ?? Vždyť je všem jasné, že je to počátek konce EU ?! Nebo ne ??

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*