Rusko posiluje přítomnost námořnictva ve Středozemním moři v Sýrii

Rusko posiluje přítomnost námořnictva ve Středozemním moři v Sýrii

Rusko vyslalo největší množství svých námořních plavidel do syrských vod od počátku svého zásahu v zemi a to na základě spekulací, že USA připravují další „chemický útok“ pod falešnou vlajkou a následný raketový útok.                          Ve Středomoří jsou v současné době dvě ponorky a nejméně deset ruských válečných lodí. Mnoho z nich je vyzbrojeno raketami s dlouhým dosahem, jako jsou fregaty Admirál  Grigorovič a Admirál Essen, které byly v pátek vyfotografovány, jak plují přes Bospor z Černého moře.

Některé zpravodajské portály, jako například libanonský deník Al-Masdar, uvádí, že sedmnáct ruských lodí je v blízkosti syrského pobřeží, což je největší koncentrace od počátku ruského zásahu v Sýrii v září 2015.

Rusko vyslalo „značné námořní síly do Středozemního moře, včetně několika lodí vybavených moderními řízenými střelami,“ řekla mluvčí NATO Oana Lungescu izraelskému deníku Haaretz.

„Nebudeme spekulovat o úmyslech ruské flotily, ale je důležité, aby všichni aktéři v regionu uplatňovali zdrženlivost a zdrželi se zhoršování již tak katastrofální humanitární situace v Sýrii,“ dodala Lungescu.

Během posledních tří let syrská vláda znovu získala kontrolu nad většinou země a porazila síly ISIS i různé ozbrojené povstalecké frakce, včetně poboček Al-Kájdy. Momentálně probíhají přípravy na operace proti poslední zbývající rebelské pevnosti v severní provincii Idlib.

V květnu Moskva oznámila, že bude udržovat námořní přítomnost v Sýrii, aby zabránila oživení Islámského státu a dalších teroristů. Je možné, že ruská flotila poskytne raketovou podporu pro operace v Idlibu. Deník Al-Masdar však spekuluje, že skutečným důvodem posilování námořnictva je odvrátit další útok USA proti Damašku.

Ruské fregata Admirál Essen a ponorka Krasnodar vystřelily na cíle ISIS, květen 2017 Foto: Ministerstvo obrany Ruska / Global Look Press
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*