Rusko nesouhlasí s Trumpem, že je Írán „teroristický stát číslo jedna“

Rusko nesouhlasí s Trumpem, že je Írán „teroristický stát číslo jedna“

Rusko nesouhlasí s nedávným výrokem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že Írán je „teroristický stát číslo jedna,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na partnerství mezi Moskvou a Teheránem.    

„Nesouhlasíme s touto definicí,“ řekl mluvčí ruského prezidenta novinářům. „Všichni víme, že Rusko má vřelé vztahy s Íránem a spolupracujeme na řadě otázek, oceňujeme naše hospodářské vazby, o kterých doufáme, že půjdou ještě dál,“ dodal Peskov.

V první části rozhovoru pro Fox News, který byl zveřejněn v neděli, Trump řekl: „Oni (Írán) jsou naprosto lhostejní k naší zemi, jsou teroristický stát číslo jedna, posílají všude možně peníze a zbraně.“

Západ obvinil Teherán z podpory různých šíitských skupin na Středním východě, včetně libanonského Hizballáhu, palestinské skupiny Hamás a Hútíů v Jemenu.

Dříve v únoru, jeden den poté, co Bílý dům uvalil na Írán nové sankce v reakci na zkoušku balistické rakety, americký ministr obrany James Mattis označil Teherán za „největšího sponzora terorismu na světě.“

„Není žádným tajemstvím, že Moskva a Washington mají diametrálně odlišné názory v mnoha mezinárodních a regionálních politických otázkách,“ uvedl Peskov. „Zatím to nemůže být a nemělo by být překážkou, pokud jde o formování normální komunikace a pragmaticky vzájemně prospěšné vztahy mezi Ruskem a USA.“

Setkání ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho íránského protějšku Hasana Rúháního, se v současné době dojednává,“ uvedl Peskov.

„Toto setkání se připravuje. Budeme vás včas informovat o možném termínu,“ uvedl Peskov, když byl tázán, jestli bude setkání s íránským prezidentem podle plánu Putina.

Ruský velvyslanec v Íránu, Levan Dzhagaryan, řekl v pondělí agentuře Ria Novosti, že „Návštěva Rouháního v Rusku se má uskutečnit na konci března.“

„Během jednání s ruským vedením, obě strany budou diskutovat o hlavních aspektech dvoustranných vztahů týkajících se politických, obchodních a hospodářských odvětví. Vedle toho bude pozornost věnována nejnaléhavějším záležitostem regionální agendy, jako je situace v Afghánistánu, problémy v Kaspickém moři, a konflikt v Náhorním Karabachu,“ řekl Dzhagaryan.

Otázka Sýrie rovněž zaujme „značný prostor na pořadu jednání,“ dodal velvyslanec.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval prohlášení Kremlu a zdůraznil, že Teherán se aktivně účastní boje proti Islámskému státu.

„Írán nebyl nikdy spojencem Islámského státu nebo Fronty an-Nusrá,“ uvedl ministr.

„Kromě toho, Írán přispívá k boji proti Islámskému státu. Dlouho obhajujeme myšlenku vytvoření jednotné protiteroristické fronty. Jsem přesvědčen, že Írán musí být součástí našeho společného úsilí, pokud budeme hodnotit potenciální přispěvatele takové aliance objektivně,“ řekl Lavrov.

Během své kampaně, Trump také slíbil, že „zruší katastrofální jadernou dohodu s Íránem,“ kterou Obamova administrativa považovala za jeden z hlavních zahraničněpolitických úspěchů.

Nicméně, ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov varoval, že revize dohody uzavřené v roce 2015 mezi Teheránem a pěti mocnostmi (Čínou, Francií, Ruskem, Spojeným královstvím, Spojenými státy a Německem) by byl nebezpečný tah.

„Dám svým kolegům v USA velmi jednoduchou radu: Nesnažte se napravovat věci, které nejsou narušené. Pokud se někdo pokusí přepsat tuto jadernou dohodu, otevře Pandořinu skříňku. Zdá se, že by to bylo příliš riskantní, pokoušet se zahájit nový proces v tak významné problematice a hledat nové podmínky dohody,“ řekl Ryabkov v rozhovoru pro časopis Security Index.

Diplomat zdůraznil, že podle jeho názoru, americká administrativa neplánuje od této dohody zcela ustoupit, ale bude k ní i nadále udržovat  kritický postoj.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Behrouz Mehri / AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*