Rusko nemanipuluje trhem s plynem, aby zvýšilo náklady!

Rusko nemanipuluje trhem s plynem, aby zvýšilo náklady!

Neexistují žádné důkazy, že by se ruský státní energetický gigant Gazprom pokoušel stlačit dodávky paliva do západní Evropy, uvedla Evropská komise v souvislosti s prudkým růstem cen a obavami z nedostatku paliva v úvodu zimy.

Zástupce šéfa Komise Frans Timmermans v bulharské televizi bTV prohlásil: „Rusko plní své smlouvy o dodávkách plynu.“ Dodal, že „nemáme důvod se domnívat, že vyvíjí tlak na trh nebo s ním manipuluje“.
Timmermans však dále uvedl, že „poptávka po plynu na globální úrovni je obrovská, a to i tam“. Některé části západní Evropy zaznamenaly v posledních týdnech raketový vzestup cen až o 250%, kdy docházely rezervy a rostoucí účty dopadaly na podniky a spotřebitele.

Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová minulý měsíc prohlásila, že EU se bude muset „postavit, až se najdou hráči, kteří možná manipulují s nabídkou, aby z toho měli užitek sami,“ a naznačila, že krize může být způsobena „manipulací“. Řada analytiků od té doby obviňuje Rusko, že v reakci na rostoucí poptávku nezvyšuje výkon.

Kreml však trval na tom, že Gazprom plní všechny své stávající objednávky, a podniká kroky k zajištění toho, aby mohl zvýšit objem plynu, který se dostane do západní Evropy, pokud budou dohodnuty nové smlouvy.

Ruský prezident Vladimir Putin počátkem tohoto týdne přičetl růst cen klesající produkci elektřiny z větrných elektráren, které tvoří rostoucí podíl na výrobě energie v EU. Putin odsoudil tvrzení, že Rusko využívá dodávky energie jako zbaň a označil je jako „úplný nesmysl“, a prohlásil, že „řádnou analýzu situace často nahrazují prázdná politická hesla“.

„Pokud nás požádají, abychom dále zvyšovali, jsme připraveni dále zvyšovat. Zvýšíme dodávky o tolik, o kolik nás naši partneři požádají,“ dodal Putin. „Neexistuje žádné odmítnutí, žádné.“

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov už dříve řekl, že Rusko je připraveno pumpovat přes kontinent více plynu, ale zvýšení produkce si vyžádá čas. „Podzemní skladovací prostory se nedají jen tak přečerpat za pár dní pouhým otevřením ventilu,“ řekl. „Existují technologické limity.“ situaci často nahrazují prázdná politická hesla.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rusko nemanipuluje trhem s plynem, aby zvýšilo náklady!

  • Kde je pravda a kde lež??

    Gazprom plní všechny své stávající objednávky, a podniká kroky k zajištění toho, aby mohl zvýšit objem plynu, který se dostane do západní Evropy, pokud budou dohodnuty nové smlouvy.

    Ruský prezident přičetl růst cen klesající produkci elektřiny z větrných elektráren v Německu, které tvoří rostoucí podíl na výrobě energie v EU. Odsoudil tvrzení, že Rusko využívá dodávky energie jako zbraň a označil je jako „úplný nesmysl“, a prohlásil, že „situaci často nahrazují prázdná politická hesla“.

    „Pokud nás požádají, abychom dále zvyšovali, jsme připraveni dále zvyšovat. Zvýšíme dodávky o tolik, o kolik nás naši partneři požádají,“ „Neexistuje žádné odmítnutí, žádné.“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*