Rusko má v plánu umístit do Běloruska na hranici s EU více systémů S-300

Rusko má v plánu umístit do Běloruska na hranici s EU více systémů S-300

s300

Účelem tohoto kroku je lepší ochrana hranic podle projektu propojování obrany vzdušného prostoru nad zeměmi. Systémy budou instalovány v Bělorusku kolem hranice se státy NATO – Polskem a Litvou. Tyto plány oznámil ruský ministr obrany Šojgu po schůzce se svým běloruským kolegou. S ním projednal vývoj a zavedení bojového potenciálu Společného regionálního systému protivzdušné obrany (JRAD). Řekl přitom: „Máme plán na posílení schopnosti běloruské protivzdušné obrany s pomocí čtyř raketových komplexů S-300.“

Vedle nových protivzdušných komplexů S-400, dodávaných v současné době ruskému vojsku, mohou být poslední verze S-300 schopné sundat prakticky každý cíl ze vzduchu, ať je to UAV, řízené střely s plochou dráhou letu, stíhací letouny nebo dokonce balistické raketové hlavice s rychlostí až 2,8 km/sec.

 Dohoda mezi Ruskem a Běloruskem o společné vnější hranici kvůli společné protivzdušné obraně států byla ratifikována v roce 2009. Představuje spojení protivzdušné obrany a vytvoření JRAD. Rusko a Bělorusko finalizují dokumenty k rozšíření sovětské vojenské základny v Lidy,  která se nachází asi 120 km od polské hranice. Bude mít skvadronu stíhaček SU-27 SMZ, jejich poslední modifikaci a jistý počet útočných vrtulníků.

 Prezident Lukašenko nařídil svému ministru obrany, aby začal s praktickou realizací dohody o protivzdušné obraně. Na základě toho provádí tým ruských inženýrů průzkumná šetření na místě. Pro ochranu základny mají být v jejím okolí umístěny  některé komplexy S-300. Koncem roku 2013 mají dorazit první stíhačky. Celá základna má být kompletní v roce 2015.

 Očekává se další sjednocování protivzdušné obrany Ruska a jeho nejbližších postsovětských spojenců – Běloruska, Kazachstánu a dalších, kteří si zvolí spolupráci s těmito třemi státy, v současné době těsně hospodářsky spojenými v celní unii. Arménie a Tádžikistán už o vstup do celní unie projevily zájem.

 

Převzato z RT.com vyšlo na : outsidermedia.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*