Rusko má právo poslat na Krym jaderné zbraně

Rusko má právo poslat na Krym jaderné zbraně

Vysoce postavený ruský představitel tvrdí, že si Rusko vyhrazuje právo k rozmístění jaderných zbraní na Krymu, poloostrově Černého moře, který se v loňském roce připojil k Ruské federaci.

„Já nevím, zda na Krymu jsou nějaký jaderné zbraně již v tuto chvíli, a nejsem si vědom takových plánů, ale Rusko to v zásadě může udělat,“ citovala tisková agentura Ria Novosti vedoucího odboru ruského ministerstva zahraničí pro nešíření jaderných zbraní Michaila Uljanova.

Moskva má samozřejmě právo mít jaderné zbraně v každém regionu na ruském území, pokud to uzná za vhodné,“ zdůraznil.

Foto: PressTV
Foto: PressTV

V lednu, náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ruska Valerij Gerasimov oznámil, že Moskva plánuje posílení své vojenské přítomnosti na krymském poloostrově v roce 2015.

„V roce 2015, bude hlavním úsilím ministerstva obrany, zaměřit se na zvýšení bojových schopností ozbrojených sil a zvýšení vojenského personálu v souladu s vojenskými konstruktivními plány. Velká pozornost bude věnována seskupení na Krymu, Kaliningradu a v Antarktidě,“ uvedl.

Vojenská  expanze NATO

Tyto připomínky přišly poté, co NATO zveřejnilo, že plánuje rozšířit svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě, uprostřed krize na Ukrajině.

Západní vojenské aliance provedly v uplynulém roce řadu válečných her. V roce 2014, síly NATO provedly asi 200 vojenských cvičení, s příslibem generálního tajemníka Jense Stolnberga, že tyto cvičení budou pokračovat.

V úterý NATO zahájilo mnohonárodní námořní cvičení v Černém moři poblíž krymského poloostrova. Do válečných her se zapojily síly rychlého nasazení, americký křižník USS Vicksburg, jakož i plavidla šesti zúčastněných zemí – Kanady, Německa, Itálie, Bulharska, Rumunska a Turecka.

Moskva opakovaně cvičení NATO a zvyšování vojenské přítomnosti poblíž ruských hranic odsoudila.

Moskevsko-západní vztahy se prudce ochladily, poté, co Ruská federace připojila ke svému území krymský poloostrov po referendu konaném v březnu 2014, ve kterém si připojení odhlasovala naprostá většina obyvatel. Vztahy se dále napjaly poté, co Ukrajina v polovině dubna 2014 zahájila vojenské operace s cílem umlčet pro-ruské protesty probíhající převážně v rusky mluvících regionech země Doněck a Luhansk na východní Ukrajině.

 

 
PressTV/ Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rusko má právo poslat na Krym jaderné zbraně

  • Pokial je vojna páchaju sa zverstva obojstrane. Je jedno čia bomba alebo granát dotrha tvojú ženu, dieťa, súrodenca či známeho. Musí byť veľmi smutno každému normalnému človeku z toho čo sa stalo v Juhoslávií, Iraku, Líbií, Afrike, Sírií atd.Čo sú to za ľudia, ktorý vydajú rozkaz k masovému zabíjaniu, páni Američania a ich spojenci cítite sa dobre? Alebo ste rozum potratili? Verím tomu že 99% ludí v Európe, kde vládne relatívny mier si toto absolútne neuvedomuje čo by dnes znamenalo iba pár dni prežiť o hlade, bez elektriny, tepla, vody a liekov. Koľko ľudí iba z tohoto dôvodu by naposledy zarevalo?
    Mojí rodičia, starý rodičia a všetciich ich súrodenci zažili (a mnohý neprežili) 2 sv. vojnu a zažil som, keď 80 ročný starý otec hovoril o vojne vždy „P L A K A L“ a vravel jój deti moje len sa chránte vojny. Keď som uvidel, ako v Čechách (hlavne ženy!!!) vítaju Americkú vraždiacu mašinériu je mi veľmi smutno.
    Už aký je ten Zeman taký je, ale myslím si že by ho mala nasledovať celá Európa. Keď budeme, akokoľvek chudobný, otrhany, ale budeme žiť!!!!!! Amerika nech sa vraždí medzi sebou doma priniesla nám iba samé zlo.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*