Rusko má informace, že CIA spolupracuje s Navalným a posílá mu instrukce

Rusko má informace, že CIA spolupracuje s Navalným a posílá mu instrukce

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Moskva má informace o tom, že ruský opozičník Alexej Navalnyj spolupracuje s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Šokující prohlášení se objevilo několik hodin poté, co ruský opoziční politik, který je v současnosti v Německu, prohlásil, že za jeho údajnou otravou stojí prezident Vladimir Putin, napsal server Sputnik.

„To není pacient, který pracuje se západními speciálními službami – to jsou západní speciální služby, které s ním pracují, to je přesnější formulace. Ano, takové informace máme, dokonce mohu být konkrétnější: pracovníci CIA s ním dnes spolupracují. Není to poprvé, co dostává jiné instrukce,“ řekl Peskov novinářům.Mluvčí také poukázal na to, že pokud jde o Navalného obvinění proti prezidentu Putinovi, ta nemají žádnou váhu.

„Myslíme si, že taková obvinění proti ruskému prezidentovi jsou naprosto bezdůvodná a nepřijatelná. Některé výroky ve výše zmíněném článku navíc považujeme za urážlivé, krajně urážlivé a nepřijatelné. Chceme vyšetřit případ berlínského pacienta a zjistit důvody toho, co se stalo. K tomu potřebujeme získat informace od těch, kteří v analýze našli stopy otravy,“ dodal Peskov.

Před časem Navalnyj německému časopisu Der Spiegel řekl, že „trvá na tom“, „že za zločinem stojí Putin a „nemám žádné jiné verze toho, co se stalo“. Na otázku, zda se Putin podílel na záchraně Navalného života, Peskov odpověděl, že to nemůže potvrdit, a dodal:

„S jistotou vím, že lékaři z Omsku se podíleli na záchraně“ ruského opozičníka.

Minulý měsíc Putin svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi během telefonického rozhovoru řekl, že nepodložená obvinění vůči Moskvě ohledně situace kolem Navalného jsou nepřijatelná a že Německo musí sdílet materiály k případu s Ruskem, aby se situace mohla vyjasnit.

Moskva již dříve uvedla, že ruští lékaři nenašli v těle Navalného žádné toxické látky, než byl převezen do Německa, a dodala, že Berlín nepředložil žádné důkazy na podporu svých tvrzení, že Navalného stav je výsledkem otravy vojenskou nervovou látkou ze skupiny Novičok.

Rusko zdůraznilo, že od počátku 90. let 20. století, kdy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ověřila zničení zásob chemických zbraní v zemi, žádné látky skupiny Novičok nevyrábělo.

Navalnyj těžce onemocněl při letu ze Sibiře do Moskvy 20. srpna. Poté byl umístěn do nemocnice v sibiřském městě Omsku, kde ruští lékaři vedli nepřetržitý boj o jeho život, když upadl do kómatu a byl připojen na umělý plicní ventilátor. O dva dny později byl Navalnyj transportován na berlínskou kliniku Charite k další léčbě.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*