Rusko je připraveno pomoci Iráku v boji proti Islámskému státu

Rusko je připraveno pomoci Iráku v boji proti Islámskému státu

Jedním z hlavních problémů, kterým čelí Sýrie- za předpokladu, že příměří vydrží a bude dosaženo nějakého druhu politického urovnání, což se dá předpokládat- je skutečnost, že sdílí obrovskou, porézní hranici se zemí, která má svůj vlastní velmi vážný problém s ozbrojenými podivíny shlukujícími se kolem Toyot. Samozřejmě hovoříme o Iráku.

Žádný dlouhodobý mír v Sýrii nebude možný bez jisté míry regionální bezpečnosti. Rusko to ví. I když Moskva splnila bezprostřední vojenské cíle v Sýrii, nyní vnímá Islámský stát v Iráku jako potenciální osinu v zadku.

Ale je možné, že by Rusko mohlo hrát aktivnější roli v pomoci omezit a zadupat tuto spodinu v Iráku. Jak v pondělí poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov:

„V širším měřítku, neměli bychom zapomínat, že Islámský stát působí nejen v Sýrii, ale také v Iráku,“ uvedl ministr. „Amerikou vedená koalice operuje v Iráku se souhlasem Bagdádu.“

„Já nevylučuji, že pokud irácké úřady projeví zájem, budeme jim moci poskytnout dodatečnou podporu, alespoň co se týče zpravodajských informací, ale také i v jiných formách,“ zdůraznil Lavrov.

Pochybujeme, že by Lavrov učinil takové prohlášení, pokud by Rusko mělo v úmyslu pomáhat jen se shromažďováním a sdílením zpravodajských informací. Koneckonců, Moskva již sdílí informace a koordinace protiteroristické operace s Irákem, Sýrií a Íránem (čtyři národy, které sdílí protiteroristické řídící středisko v Bagdádu).

S tím jak Trump i Putin oba ukazují zájem o koordinaci protiteroristické operace v regionu, je možné, že by Rusko mohlo být pozváno Irákem hrát výraznější roli v pokračujícím boji proti Islámskému státu.

I když je jasné, že Moskva touží po ukončení vojenských operací v Sýrii, nenechte se zmást, že se Rusko stahuje ze Středního východu. Naopak, Rusko má nyní vážné postavení ve hře, a bude dělat vše, co je v jeho silách, aby zajistilo regionální bezpečnost.

Uvidíme ruské a americké bombardéry létat po boku na obloze v Iráku? Je těžké si to představit, ale nezavrhujte tuto možnost.

 

(Russia-insider/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Twitter)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*