Rusko je připraveno dodávat Íránu systémy S-400

Rusko je připraveno dodávat Íránu systémy S-400

Ruský velvyslanec v Teheránu Levan Džagarjan uvedl, že jeho země uznává vypršení zbrojních sankcí OSN proti Íránu 18. října a je připravena zemi dodat systém protivzdušné obrany S-400.

„Od prvního dne říkáme, že od 19. října nebude problém prodávat zbraně Íránu,“ řekl Džaagarjan v rozhovoru pro noviny Resalat v perském jazyce.Zdůraznil, že Rusko se nestará o americké hrozby a zůstane věrné svým závazkům, a dodal, že Moskva je připravena prostudovat návrhy íránské strany ohledně nákupu zbraní z Ruska po 18. říjnu.

„Jak víte, poskytli jsme Íránu S-300. Rusko nemá žádný problém dodat do Íránu S-400 a nemělo žádný problém ani předtím,“ řekl Džaagarjan.

Po zrušení sankcí vůči Íránu před uzavřením jaderné dohody dodalo Rusko podle stávající smlouvy zemi systémy protivzdušné obrany S-300.

Írán navrhl a vyvinul vlastní verzi protiraketového štítu S-300 (pojmenovaného Bavar 373) poté, co Rusové nejprve zrušili dodávku svého pokročilého systému protiraketové obrany do Íránu v souladu se stávajícími omezeními kvůli sankcím Rady bezpečnosti OSN.

Íránští velitelé již dříve uvedli, že Bavar 373 se podobá původnímu ruskému modelu a sleduje a zachycuje výškové cíle.

Přestože íránská verze má ve srovnání s původním ruským modelem horší vlastnosti, stále si zachovává velkou část zvýšené pohyblivosti, hbitosti a zkrácení času na přípravu odpalu. Íránští velitelé již dříve uvedli, že letoun Bavar 373 se podobá původnímu ruskému modelu a sleduje a zachycuje výškové cíle.

Přidání S-400 do íránského arzenálu by výrazně posílilo jeho vojenské schopnosti. V závislosti na použitých střelách země-vzduch má S-400 schopnost sestřelit prakticky jakýkoli typ letícího objektu v extrémních vzdálenostech až 400 km. Systém by fungoval jako násobitel sil pro už tak hrozivou íránskou protivzdušnou obranu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*