Rusko dávno zničilo zásoby nervového plynu, o němž Británie tvrdí, že byl použit k zabití bývalého agenta

Rusko dávno zničilo zásoby nervového plynu, o němž Británie tvrdí, že byl použit k zabití bývalého agenta

Rusko nejenže ukončilo výrobu nervového plynu Novichok, ale také zničilo všechny jeho rezervy, jak potvrzují mezinárodní pozorovatelé Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), řekl kanálu Sputnik veterán bezpečnostních služeb a ruský zákonodárce Igor Morozov.

„Rusko nejenže zastavilo výrobu nervového plynu Novichok, ale také zcela zničilo všechny jeho rezervy, což bylo provedeno v souladu s mezinárodními dohodami pod kontrolou mezinárodních pozorovatelů OPCW,“ řekl Mozorov.

Toto prohlášení přišlo poté, co britská premiérka Theresa Mayová v pondělí uvedla, že je „vysoce pravděpodobné“, že je Rusko odpovědné z otravy bývalého důstojníka ruské zpravodajské služby (GRU) Sergeje Skripala ve Velké Británii a dodala, že látka byla identifikována jako armádní nervový plyn tzv. skupiny Novichok vyvinuté v Rusku.Ruský ministr zahraničí také Mayovou za její poznámky odsoudil a označil je za „cirkusovou show“.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve uvedl, že Moskvě nebyly poskytnuty žádné konkrétní fakta, která by dokazovala, že se země zapojila do Skripalovy otravy a dodal, že ruské orgány považují taková obvinění za propagandu.

Skripal a jeho dcera Julia byli minulý týden nalezeni v bezvědomí na lavičce v obchodním centru v Salisbury. Oba zůstávají v kritickém stavu a jsou léčeni kvůli podezření z expozice chemikálií.

Skripal byl v Rusku v roce 2006 odsouzen na 13 let vězení za spolupráci s britskou tajnou zpravodajskou službou MI6 a z vynášení jmen ruských zpravodajských agentů pracujících tajně v Evropě. V roce 2010 pak ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal vyhlášku, která Skripalovi udělila milost a ten se poté přestěhoval do Spojeného království.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: REUTERS/ Peter Nicholls)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*