Rusko bude bránit své ropné aktivity ve Venezuele „nejtvrdším způsobem“

Rusko bude bránit své ropné aktivity ve Venezuele „nejtvrdším způsobem“

Nejvýznamnější spojenec Nicolase Madura – Rusko – potvrdilo plnou podporu režimu socialistického vůdce a jeho úsilí zabránit tomu, co Moskva vidí jako zásah do vnitřních záležitostí Venezuely.

Rusko také slíbilo, že bude bránit své ropné aktivity ve Venezuele a že zároveň vidí rizika pro své investice v latinskoamerické zemi s tím, že slíbilo, že bude v rámci mezinárodního práva reagovat „nejtvrdším způsobem“, pokud budou tyto investice ohroženy,“ řekl ruský velvyslanec ve Venezuele Vladimir Zaemsky ruskému deníku Rossiyskaya Gazeta.

Rusko je nejvěrnějším stoupencem a spojencem Madurova režimu v politicko-mocenském boji v latinskoamerické zemi, jež má největší zásoby ropy na světě, zatímco USA a mnoho evropských zemí uznaly Juana Guaidoa za dočasného prezidenta. Rusko stojí za Madurem už několik let a nalilo do Venezuely miliardy dolarů ve formě půjček a investic do ropy. Ruský státem kontrolovaný gigant Rosneft rozšířil půjčky o 6 miliard dolarů pro venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA. K 31. prosinci 2018 Venezuela stále dluží společnosti Rosneft 2,3 miliardy dolarů.Společnost Rosneft také tvrdí, že pomáhá Venezuele získat ropné produkty, které potřebuje na zředění těžkých surovin, protože americké sankce udusily vývoz americké nafty do Venezuely.

Zajisté existují rizika pro ruské investice ve Venezuele, ale tato rizika jsou spojena spíše s chováním Washingtonu, než s venezuelskou vládou, jak ukázala rafinérská pobočka PDVSA Citgo, uvedl Zaemsky.

Všechny ruské investiční projekty byly schváleny příslušným venezuelským a mezinárodním právem, a proto jsou pod jejich ochranou, uvedl Zaemsky a dodal:

„Pokud dojde k pokusům připravit ruské společnosti o investice do venezuelské ekonomiky, Rusko bude na to reagovat nejtvrdším způsobem a využije všech dostupných prostředků podle mezinárodního práva.“

S odkazem na Citgo, Zaemsky uvedl, že Rusko vidí v této americké politice nespravedlivou soutěž a odkázal se na další příklad – „bezprecedentní tlak USA na Evropu“ kvůli projektu plynovodu Nord Stream 2 ve snaze vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem.

Stejně tak si Washington v podstatě přivlastnil aktiva velkého rafinérského průmyslu, aniž by za to zaplatit jediný cent a schoval se za příběh o jejich přesunu pro „legitimního prezidenta Juana Guaidoa,“ uvedl Zaemsky.

Ruský velvyslanec ve Venezuele také potvrdil postoj Moskvy, že rusko-venezuelské vztahy jsou strategické a obě země je nadále posilují.

Tento postoj také minulý týden potvrdil ruský ministr zahraničí Segrej Lavrov, který po rozhovorech s venezuelskou viceprezidentskou Delcy Rodriguezovou uvedl, že Moskva podporuje Madura a „opatření přijatá jeho vládou k zabránění další destabilizace.“

Výkonná viceprezidentka Delcy Rodriguezová potvrdila, co opakovaně řekl Nikolas Maduro: venezuelské vedení je připraveno na takový dialog. Je to bohužel nešťastné, že opozice důsledně odmítá dialog – na základě přímých pokynů z Washingtonu, jak všichni velmi dobře víme,“ uvedl Lavrov.

V sobotním telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem o Venezuele, Lavrov „odsoudil hrozby, které USA vyjádřily vůči zákonnému vedení země, což je zjevný zásah do vnitřních záležitostí suverénní země a závažné porušování pravidel mezinárodního práva,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

 

(Ilustrační obrázek Foto: REUTERS/Isaac Urrutia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*