Rusko: Al-Bagdádi byl americký „výplod“, jeho smrt je stále otevřenou otázkou

Rusko: Al-Bagdádi byl americký „výplod“, jeho smrt je stále otevřenou otázkou

Rusko stále nemůže ověřit tvrzení Washingtonu o eliminaci vůdce Islámského státu, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a dodal, že USA v první řadě pomohly vzestupu této skupiny.Abu Bakr al-Baghdádi, (nyní bývalý) notoricky známý vůdce teroristické skupiny Islámský stát, „je, nebo byl, pokud je opravdu mrtev, výplodem Spojených států,“ řekl ministr ruské televizní stanici Rossiya 24 .

„ISIS jako taková vznikla v důsledku americké nezákonné invaze do Iráku, rozpadem iráckého státu a propuštěním extremistů, které tam Američané drželi ve vězení…“

Američané tedy do jisté míry odstranili vlastní výplod, pokud k tomu vůbec došlo.

Lavrov rovněž uvedl, že ruská armáda stále nemá dostatek informací, které by mohly s jistotou potvrdit, že samozvaný „Kalif“ je skutečně mrtvý. „Chceme získat další informace,“ řekl.

Vše to bylo konstatováno vítězně a radostně. Přesto naše armáda tuto otázku stále prověřuje…a zatím nemůže potvrdit tato četná americká prohlášení.

Americký prezident Donald Trump okázale oznámil, že americké speciální síly teroristického vůdce neutralizovaly v „odvážném nočním náletu“ v severozápadní Sýrii, ale jeho prohlášení se setkalo s rozsáhlým skepticismem. Zatímco Pentagon zveřejnil záběry z dronového náletu, nabídl jen malý důkaz o samotné eliminaci teroristického vůdce. Jeho zmrzačené tělo, nalezené pod troskami zhrouceného tunelu, bylo údajně pohřbeno v moři (stejně jako tělo Bin Ládina), ale důkazy pro toto tvrzení také zůstávají v podstatě utajeny.

Syrský prezident Bašár Assad již dříve také vyjádřil pochybnosti o osudu notoricky známého teroristy a prohlásil, že Washington ho může znovu vytvořit „pod jiným jménem, jako jiného jednotlivce“, a také naznačil, že Američané by mohli reprodukovat „ISIS jako celek“, možná „pod jiným jménem, ale se stejným myšlením a stejným účelem.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*