Rusko a Írán se dohodly na koordinaci úsilí v boji proti Islámskému státu

Rusko a Írán se dohodly na koordinaci úsilí v boji proti Islámskému státu

Rusko a Írán budou společnými silami bojovat proti terorismu, uvedlo ve svém pondělním prohlášení ruské ministerstvo zahraničí, které citovalo závěry z rozhovoru mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a jeho íránským protějškem Mohammadem Javad Zafirem, uvedla tisková agentura TASS.

Ministři zahraničí „potvrdili stejné postoje na obou stranách“ ke stabilizaci situace na Středním východě a severní Africe,“ uvedlo ministerstvo.

„To pomůže těsněji koordinovat úsilí obou zemí, jejichž cílem je především usnadnit urovnání konfliktů v Sýrii, Iráku a Jemenu a zintenzivnění společného boje proti teroristické hrozbě Islámského státu a dalších extremistických skupin,“ stálo v prohlášení.

Islámský stát Foto: Reuters
Islámský stát Foto: Reuters

Lavrov a Zafir také široce diskutovali o aktuálních otázkách bilaterálních vztahů obou zemí, uvedlo ministerstvo s tím, že byl kladen důraz na potřebu „zintenzivnění praktické spolupráce v nejslibnějších oblastech v souladu s dvoustrannými dohodami na vysoké úrovni.“

„Ministři zdůraznili, že dosažení komplexní dohody o íránském jaderném programu otevře další příležitosti pro prohloubení ruské-íránské mnohostranné spolupráce,“ dodalo ministerstvo.

Írán, a šest hlavních světových mocností uzavřeli 14. července historickou jadernou dohodu, která přinesla úlevu na sankcích výměnou za obrubníky v jaderném programu Teheránu.

Dohoda obsahující téměř 100 stan textu- včetně pěti příloh- následovala po více než dvou týdnech intenzivních jednání v hlavním městě Rakouska, kterých se účastnili ministři zahraničí ze sedmi zemí- Íránu, Británie, Číny, Francie, Německa, Ruska a Spojených států- a šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová.

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*