Rusko a Evropa zahájí společnou misi na odvrácené straně Měsíce, kde postaví základnu

Rusko a Evropa zahájí společnou misi na odvrácené straně Měsíce, kde postaví základnu

Evropská kosmická agentura (ESA) se připravuje připojit k ruskému ambicióznímu plánu kolonizovat měsíc. Agentura oznámila, že bude poskytovat klíčové technologie pro plánovanou průzkumnou misi v roce 2020, a možná také pomůže vybudovat na Měsíci stálou základnu.

Ruská vesmírná agentura Roscosmos v listopadu loňského roku oznámila, že robotický přistávací modul Luna 27 přistane v kráteru South Pole-Aitken, obřím kráteru na odvrácené straně Měsíce, a provede výzkum zdrojů, které by mohly být využity pro příští obyvatele Měsíce.

Návrh ESA na lunární základnu Foto: fosterandpartners.com
Návrh ESA na lunární základnu Foto: fosterandpartners.com

„Jižní pól Měsíce je jiný, než všechna místa, kde jsme předtím byli,“ řekl James Carpenter, vedoucí vědecký pracovník projektu agentury ESA stanici BBC začátkem tohoto týdne. „Životní prostředí je tam úplně jiné, a vzhledem k extrémní zimě zde můžete nalézt velké množství ledu a ostatních chemikálií, které bychom mohli použít jako palivo pro rakety, nebo pro životně podpůrné systémy k podpoře budoucího života na planetě.“

Od agentury ESA se očekává, že poskytne pilota, přistávací systém, který využívá laserové navádění a sadu sofistikovaných kamer k vybrání nejlepšího místa pro průzkum a revoluční vrt, který bude vrtat 2 metry pod povrchem. Evropané mají také vybudovat na palubě laboratoř, která bude okamžitě analyzovat vzorky.

 

Ačkoli již vědci a inženýři pracují na plánech pro projekt, evropští úředníci budou pouze ratifikovat jejich zapojení do Luna 27 koncem roku 2016.

Vedoucí vědec projektu společnosti Roscosmos, Igor Mitrofanoc vyzval ESA, aby se přidala k ruskému úsilí.

„Musíme letět na měsíc. 21. století bude stoletím, kdy bude na Měsíci existovat trvalá základna pro lidskou civilizaci. Naše země se na tomto procesu musí podílet, a musíme to udělat společně s našimi zahraničními kolegy, řekl profesor institutu Space Research Institute v Moskvě pro kanál BBC.

Ať už budou výsledky jakékoli, Luna 27 je především zkouška spolupráce mezi kosmickými agenturami, a krok směrem k větším cílům.

Kosmická agentura ESA sledovala dříve ruské plány přistát s posádkou na Měsíci do roku 2030 a vybudovat tam stálou základnu, s odměřenou zvědavostí.

Ale nový šéf kosmické agentury ESA Johann-Dietrich Woerner, který je ve své funkci od července, je vášnivým zastáncem kolonizace Měsíce a sám má své vlastní návrhy, které nastínil agentuře, která souhlasí s ruskou vizí.

Skica agentury ESA pro lunární přistávací těleso Foto: ESA
Skica agentury ESA pro lunární přistávací těleso Foto: ESA

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*