Rusko a Čína vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o sankcích proti Sýrii

Rusko a Čína vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o sankcích proti Sýrii

Rusko a Čína vetovaly návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN na uvalení sankcí proti Sýrii, kvůli chemickým útokům údajně provedených Damaškem.                                                    

Dokument iniciovaný západními zeměmi zaznamenal devět hlasů, neboli minimální počet nutný k přijetí dokumentu. Takže, Rusko a Čína musely použít své právo veta.

Spolu s Ruskem a Čínou hlasovala proti návrhu Bolívie, zatímco Egypt, Kazachstán a Etiopie se zdržely hlasování.

„Návrh usnesení není přijat kvůli negativnímu hlasování stálého člena,“ uvedl ukrajinský stálý zástupce Vladimír Yelčenko po hlasování.

Návrh představuje zákaz dodávek všech typů vrtulníků syrské vládě, armádě a armádním strukturám. Jako důvod pro takové sankce, dokument se odkazoval na závěry společného vyšetřování OPCW-OSN, které svalilo vinu třech chemických útoků s kontejnery s chlórem, které byly pravděpodobně shozeny z vrtulníků, na Damašek. Rusko a Čína uvedly, že tyto závěry nejsou přesvědčivé.

Návrh také představuje sankce proti řadě syrských úředníků a vládním strukturám údajně zapojených do chemických útoků a výroby jedovatých látek.

Před hlasováním, britští a francouzští velvyslanci, Matthew Rycroft a Francois Delattre, vyzvali členy Rady bezpečnosti, aby hlasovali ve prospěch návrhu a vyjádřili lítost poté, co návrh nebyl přijat. Rycroft nasypal kritiku na Moskvu a obvinil ji z údajných akcí, které mají zakrýt syrské válečné zločiny.

Spoluautoři tohoto návrhu rezoluce o sankcích proti Sýrii se úmyslně pustili do kurzu konfrontace a Rusko nemělo jinou možnost, než dokument vetovat, uvedl ruský náměstek OSN Vladimir Safronkov po hlasování.

„Navzdory našim konzistentním odvoláním, autoři upřednostnili politicky motivovanou cestu, která vede ke konfrontaci a zvyšování složitosti této situace, včetně v naší platformě Rady bezpečnosti,“ uvedl diplomat.

„Oni záměrně zvyšují napětí a jsou si dobře vědomi od samého počátku, že tato iniciativa nemá šanci na schválení v Radě bezpečnosti,“ pokračoval diplomat.

Safronkov uvedl, že v této situaci Rusko „nemělo jinou možnost, než zablokovat schválení tohoto usnesení, seznam sankcí, který je zkopírován z amerického seznamu, který byl schválen na začátku tohoto roku předchozí americkou administrativou,“ uvedl diplomat.

 

(TASS/ svobodnenoviny.eu Foto: Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*