Ruské speciální jednotky údajně zahájily operaci v Libyi

Ruské speciální jednotky údajně zahájily operaci v Libyi

Libye je bezpečným útočištěm pro Islámský stát a další extremistické skupiny – a vojenští velitelé vyzývají Rusko, aby jim pomohlo.   

Jak informovala tisková agentura Al Masdar News:

Zdá se, že Rusko v posledních dnech nasadilo speciální síly na základně v západním Egyptě u hranic s Libyí. Americké, egyptské a diplomatické zdroje tvrdí, že tento krok znepokojí USA, které mají obavy z prohlubující role Moskvy v Libyi.

Americké a diplomatické zdroje uvedly, že každé takové ruské nasazení by mohlo být součástí nabídky podpořit libyjského vládního velitele Khalifa Haftara, který utrpěl 3. března porážku útokem skupiny Benghazi Defence Brigades (BDB) na ropné přístavy ovládané jeho silami.

Američtí úředníci, kteří mluvili pod podmínkou zachování anonymity, uvedli, že Spojené státy viděly něco, co se zdálo být ruské speciální síly a bezpilotní letouny u Sidi Barrani, asi 100 km od hranic mezi Egyptem a Libyí.

Ano, bylo to tisková agentura Reuters, která citovala anonymní americké a egyptské představitele – což je v podstatě Svatý grál na falešné zprávy – ale ve skutečnosti to zní jako logický tah ze strany Moskvy. Takže, pokud to není pravda, Rusko by se mělo postarat, aby to pravda byla.

Zde je trochu z pozadí Haftara od lidí ze Strategic Culture Foundation:

V roce 1970, Haftar získal vojenský výcvik v Sovětském svazu. Generál hovoří ruským jazykem. Na začátku povstání proti Kaddáfímu v roce 2011 se generál vrátil do Libye, kde se stal hlavním velitelem provizorních povstaleckých sil na východě.             

Vojenský vůdce je znám jako „proti-islámský generál“ za jeho tvrdý postoj proti muslimským fundamentalistům. Síly pod jeho vedením letos vytlačily islamistické ozbrojence z velké části Benghází. V roce 2014 generál zahájil operaci Dignity a sliboval, že vyžene všechny extremistické teroristické skupiny ze země.               

Nasazení ruských speciálních jednotek do Egypta zní naprosto věrohodně. Na rozdíl od USA, Rusko má dobré vztahy s Egyptem – který je také významným podporovatelem generála Haftara.

Pokud kde o Moskvu, nasazení speciálních sil v Libyi se nezdá být přitažené za vlasy.

Podle četných zpráv, Rusko již má „soukromé“ síly na zemi v Libyi:

Síla několika desítek ozbrojených soukromých bezpečnostních důstojníků z Ruska operovali až do února v části Libye, která je pod kontrolou Haftara, sdělil šéf firmy, která najala dodavatele agentuře Reuters.

Vrchní americký vojenský velitel, který dohlíží na vojáky v Africe, generál Thomas Waldhauser, minulý týden řekl americkému senátu, že Rusko se snaží uplatnit svůj vliv v Libyi k posílení vlivu nad tím, kdo se nakonec chopí moci.

„Oni pracují na tom, aby to ovlivnili,“ řekl Waldhauser senátnímu výboru pro ozbrojené služby.

Na otázku, zda by to bylo v americkém zájmu, pokud by se tak stalo, Waldhauser odpověděl: „Ne, to nebylo.“

Je zde ale důležitá věc: Amerika má omezené možnosti, pokud jde o pokusy omezit vliv Moskvy v Libyi.

Strategic Culture Foundation vysvětluje proč:

Nejdůležitější věcí je, že je to Rusko – ne USA, Francie, nebo jakýkoliv jiný západní stát zapojený do konfliktu v Libyi – koho požádal libyjský vojenský vůdce o pomoc. Libyjci si dobře pamatují zásah NATO v roce 2011 a nevěří Západu a to zejména s ohledem na to, že nedosáhl žádných pozitivních výsledků v Sýrii. Operace Ruska v této zemi změnily politickou krajinu a posílily postavení Moskvy mezi mocnostmi v regionu.

Žádost o pomoc zasáhnout v Libyi svědčí o tom, že ruský vliv na Středním východě roste, zatímco Západ se ukazuje jako neochotný hrát odpovědnou roli v regionu. Operace v Sýrii následovalo mnoho hmatatelných úspěchů politiky na Středním východě.

Ožívající Rusko se prosazuje na Středním Východě jako velký významný mezinárodní hráč a to proto je logické, že je to právě Moskva, kterou požádal libyjský vůdce o pomoc zachránit jeho zemi utápěnou v chaosu.

Všechny důkazy poukazují na to, že chce Moskva odrazit rostoucí přítomnost Washingtonu v severní Africe, která měla katastrofální dopad na celý region.

Rusko rovněž chápe, že nemůže dovolit Libyi, aby se stala oblastí pro teroristy, kteří chtějí bojovat na Středním východě a ve střední Asii.   

Jediná otázka teď zní: Kolik je Rusko ochotno riskovat, aby zajistilo, že bude Západem vytvořený nepořádek v Libyi vyčištěn?

 

(Russia-insider/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:Youtube.com)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ruské speciální jednotky údajně zahájily operaci v Libyi

  • Znicujici valky USA proti zemim, chtejicim si ponechat sve nerostne bohatstvi a neydat ho za par vil pro vladnouci papalase zacina nest ovoce. Lide i politici v techto zemich uz vedi, co USA zpusobily a co se od nich da ocekavat. Rozdelit, postvat na sebe, dodavky zbrani opozici a teroristum, statni prevraty organizovane CIA. Maloktery narod je vice nenaviden jak Amici. Vsude! Jenom ne u nas stale jsme pod vazalstvim USA, ovladaji jako vsude media a predkladaji nam jejich lzi a manipulace, nahaneji lidem strach. Stale nas ovladaji pres EU a politiky. Zakaz zbrani prosazuje EU na prikaz USA. Chteji je registrovat, aby nam je mohli snadne odebrat a nemohli jsme se branit. To je pravy duvod, jak vidite i parlament EU oni ovladaji!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*