Ruské platební karty mají ambici prorazit do světa

Ruské platební karty mají ambici prorazit do světa

Rusko a Čína nedávno dokončili alternativní platební systémy k systému SWIFT, které umožní jim, nebo jakémukoliv národu, aby se vyhnuli dolaru a případným americkým sankcím. V rámci tohoto nového systému, kde národní stát kontroluje vnitrostátní, ale i zahraniční platby, bylo vytvořeno Národní centrum platebních karet, přes které běží zúčtování plateb přes karty a začala se implementací a vlastního ruského systému platebních karet „MIR“. Platební karty formátu „MIR“ v současnosti přijímá už 90% bankomatů a platebních terminálů na území Ruské federace. 25. dubna Rusko oznámilo, že plánuje internacionalizaci svých karet pomocí dohody s Mastercard.

Ve skutečnosti, Rusko je již nyní propojeny s Čínou, která má podobný kreditní / debetní karetní systém známý jako Union Pay a kde tato čínská verze je už největší platební kartou na světě v jedné zemi.

Národní systém platebních karet Ruska (NSPK) a společnost Mastercard jednají o společných kartách, které mají být nazývány Mir-Mastercard, jak informovaly ruské noviny Vedomosti.

Pokud bude výsledek jednání pozitivní, podle tohoto zdroje budou NSPK a Mastercard produkovat 40 milionů kompatibilních karet. V Rusku bude karta fungovat jako Mir, zatímco v zahraničí, bude fungovat jako karta mezinárodního platebního systému.Deník dodal, že ruská centrální banka a NSPK jednali se společností Visa od konce minulého roku. NSPK údajně také podepsala dohody o sdílení karet s japonskou bankou JCB, American Express a Union Pay.

Vnitrostátní platební systém Mir začal v Rusku fungovat od 1. dubna 2015. Systém byl vytvořen poté, co společnosti Visa a MasterCard přerušily fungování některých kreditních karet vydaných ruskými bankami v důsledku amerických sankcí uvalených na Rusko. Mir, který provozuje NSPK, se snaží zajistit suverenitu národního sektoru platebního styku a zajistit zpracování tuzemských transakcí pomocí ruských bankovních karet – uvádí kanál Sputnik News.

Mezitím, co Rusko a Čína nadále prohlubují vytváření vlastních alternativních finančních systémů, které mají nejen konkurovat, ale dokonce předčit západní modely vyvíjející se dlouhou dobu, možnost, že stále více zemí a spotřebitelů přejde na dolarové alternativy, se stává velmi reálnou pravděpodobností. A to zejména proto, že Čína má v úmyslu využít své systémy během budování své iniciativy Silk Road a Rusko rovněž v jeho snaze kontrolovat globální trhy s energií..

 

(Thedailyeconomist/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*