Ruské ministersvo obrany: Pravým cílem USA v Sýrii je kontrola ropy, nikoli boj proti ISIS

Ruské ministersvo obrany: Pravým cílem USA v Sýrii je kontrola ropy, nikoli boj proti ISIS

Amerikou vedený koaliční útok na provládní síly v Sýrii znovu ukázal, že skutečným cílem Washingtonu je zmocnit se „ekonomického bohatství“, namísto boje proti terorismu, uvedlo ruské ministerstvo obrany.               

Ministerstvo obrany se odvolává na incident, ke kterému došlo minulé úterý v provincii Deir Ez-Zaur, když se jednotka syrské milice pohybovala proti „spící buňce“ Islámského státu. Operace vyvolala prudké ostřelování pozic syrských vládních sil v oblasti, které byly připisovány skrytým aktivitám teroristů ISIS, uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Jednotka provládní milice prováděla 7. února průzkumnou misi v blízkosti bývalé továrny v oblasti Al-Isba na zpracování ropy. Zatímco prováděli misi, „dostali se pod překvapivou palbu a bombardování a byli napadeni vrtulníky Amerikou „vedené mezinárodní koalice“.

V důsledku toho bylo zraněno 25 členů provládní jednotky. Počáteční zprávy z médií uváděly s odvoláním na nejmenované americké úředníky, že při útoku koaličních sil zemřelo asi 100 syrských vojáků.

Ústřední velitelství Spojených států dříve nazvalo útok na syrské milice „sebeobranou“ a tvrdilo, že jednotky údajně zahájily „nevyprovokovaný útok proti velitelství syrských demokratických sil (SDF).“Americká verze událostí však vyvolává „spoustu otázek“, prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Po incidentu se ruská armáda spojila s koalicí prostřednictvím zavedených komunikačních kanálů, přičemž později uvedla, že Al-Isba je pod kontrolou SDF a amerických vojsk. Bezprostřední příčinou incidentu byla podle ruského ministerstva obrany skutečnost, že jednotka jednala sama, bez konzultace s ruskými poradci.

Případ představuje závažnější problém, neboť podle ministerstva útok koalice „opět ukázal, že skutečným cílem neustálé a nezákonné přítomnosti amerických sil v Sýrii není boj proti mezinárodní teroristické skupině ISIS, ale zmocnění se a kontrola hospodářských aktiv patřících výhradně Syrské arabské republice.“

Damašek tento útok označil za „válečný zločin“ a „zločin proti lidskosti“, píše agentura SANA, která cituje dopis OSN, který napsalo ministerstvo zahraničí. Koalice pod vedením USA je nezákonná a měla by být zcela rozpuštěna, zdůraznilo ministerstvo.

„Požadujeme, aby mezinárodní společenství tento masakr odsoudilo a zodpovídalo z něho koalici,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že to není poprvé, kdy se koalice pod vedením USA zaměřila na syrské vládní síly.

Syrská vláda opakovaně odsadila přítomnost koalice pod vedením USA na své půdě a označila ji za akt neohlášené agrese a porušování suverenity země.

Damašek také vyzval OSN, aby naléhala na USA, aby zemi opustily, zejména po úspěšné porážce sil Islámského státu.  Spojené státy však uvedly, že v Sýrii zůstanou, aby se vypořádaly s tím, co popisují jako íránský vliv, a aby zajistily vedení pro tuto zemi.

Nedávný vývoj naznačuje, že by se USA mohly účinně posunout směrem k rozdělení Sýrie, varoval nedávno ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Je velmi pravděpodobné, že se Američané vydali na cestu rozdělení Sýrie. Jen se vzdali svých ujištění, která nám dali, že jediným cílem jejich přítomnosti v Sýrii – bez souhlasu legitimní vlády – bylo porazit Islámský stát a teroristy,“ uvedl Lavrov.

„Nyní tvrdí, že budou udržovat svou přítomnost, dokud nebudou mít jistotu, že v Sýrii nastane trvalý proces politického urovnání, což povede ke změně dosavadního režimu.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: SANA)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*