Rozhodnutí Maďarska použít ruskou vakcínu se vyplácí, tvrdí premiér Orbán

Rozhodnutí Maďarska použít ruskou vakcínu se vyplácí, tvrdí premiér Orbán

Maďarsko se předčasně zavázalo k použití ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V a strategie se vyplácí, řekl premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro německý časopis Focus Online.

Orbán řekl, že uprostřed pandemie je úkolem politika chránit zdraví občanů tím, že naplňuje důvěru, která v něj byla vložena, a přebírá odpovědnost. Proto je třeba co nejdříve získat co nejvíce vakcín, protože ten, kdo získá čas, získá život a znovu získá svobodu.

Zdůraznil, že neexistují žádné východní a západní vakcíny – existují pouze dobré a špatné vakcíny – a když maďarské orgány určí, že je přípravek bezpečný a účinný, obdrží licenci.Autorizovaná vakcína je „od té chvíle pro mě maďarská vakcína, s jejíž pomocí mohu Maďarům zachránit život,“ řekl Orbán.

Orbán odpověděl kladně na otázku, zda lze odběr ruské vakcíny oddělit od napjatých vztahů mezi EU a Ruskem, a zdůraznil, že ochrana lidského života a zdraví stojí i nad politickými hledisky, včetně geopolitických. Jak řekl, je nezodpovědné dělat z problematiky vakcín politickou otázku a nechat lidi umírat a omezovat svobodu jen proto, že existují výhrady k tomu, že země vyrábí život zachraňující přípravek.

Dodal, že při objektivním pohledu je vidět, že během komunistické éry se ve východní Evropě vyvinula „očkovací kultura“, jejímž prostřednictvím byl virus obrny vymýcen mnohem dříve než na Západě, kde z ideologických důvodů odmítli použít „ruskou vakcínu“.

O centralizovaném nákupu vakcín v Evropské unii Evropskou komisí řekl: „Nyní je jasné, že to bylo špatné rozhodnutí.“

Orbán naznačil, že Spojené státy, Británie, Izrael a dokonce i Srbsko jsou „daleko před námi, členy EU“, a dodal, že „nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem. Komise by měla udělat to, co musí; nebudeme jim v jejich úsilí bránit a budeme je podporovat, kdykoli to bude možné. Ale uplatníme své národní pravomoci a postaráme se o sebe sami.“

Maďarská vláda také nedávno pořídila čínskou vakcínu Sinopharm ve snaze získat pro své obyvatelstvo co nejvíce bezpečných vakcín.

Na otázku, proč nepovažuje rozhodnutí EU o zadávání veřejných zakázek za závazné, vysvětlil, že „Brusel se řídí vlastní logikou“, dostatečně nezohledňuje důležitost časového faktoru, vydává povolení příliš pomalu a při jednání s dodavateli zjevně nejedná z pozice moci.

Anglický překlad celého rozhovoru je k dispozici na premiérově domovské stránce.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “Rozhodnutí Maďarska použít ruskou vakcínu se vyplácí, tvrdí premiér Orbán

  • Podobně jako při očkování proti chřipce je nutné se očkovat proti kmenu, který právě existuje. Na to jsou vyvinuty vakcíny. Až Covid zmutuje, budou se vyvíjet vakcíny nové. Pokud nás vláda chce naočkovat dnešními vakcínami až v době, kdy budou převládat nové kmeny viru, bude to naprostá a nebezpečná zbytečnost.
    Vláda by měla konečně uznat svojí neschopnost a nechat léčení na lékařích a nemocnicích. Cokoliv se naše vláda pokouší centrálně řídit prostě nefunguje. Důvod je prostý. Je moc lidí s razítky v ruce, kteří vymýšlí, jak za razítko zinkasovat něco pro sebe a přitom umí zajistit, že to bez razítka nejde.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*