Ropný průmysl Velké Británie je „na pokraji zhroucení“ po propadu ceny ropy.

Ropný průmysl Velké Británie je „na pokraji zhroucení“ po propadu ceny ropy.

Britský ropný průmysl zažívá krizi a může být na pokraji zhroucení,“ uvedl ropný průmyslový expert a dodal, že největší ropné a plynárenské společnosti Spojeného království nadále snižují počty svých zaměstnanců a investice kvůli klesajícím cenám ropy.

V rozhovoru pro BBC, Robin Allan, předseda asociace nezávislých průzkumníků Brindex, zopakoval varování ze strany dalších postav v ropném průmyslu, které proběhly v posledním měsíci, že nové projekty v Severním moři by byly neziskové. Pokud se bude ropa obchodovat za cenu pod 60 dolarů za barel.

britska tezba ropy

„Je téměř nemožné, abychom vydělali nějaké peníze při takových cenách ropy,“ uvedl Allan.

„Je to na pokraji zhroucení,“ řekl. „Pokud jde o nové investice – žádné nebudou, každý od nich ustupuje, lidé byli tento týden ve většině firem propouštěni a bude to pokračovat i v nadcházejících týdnech. Rozpočty pro rok 2015 jsou drasticky sníženy.

Allan uvedl, že se tyto výkyvy staly již v minulosti a že může být tentokrát propuštěno více lidí, než minule, ale pravděpodobně se bude jednat spíše o dodavatele, než o zaměstnance na plný úvazek.

Produkce ropy a plynu v Británii od roku 1999 klesá, i když investice zůstávají vysoké. Zatímco Velká Británie zkoumá alternativní možnost energie, investice do ropy v roce 2013 vyvrcholila na asi 13 miliard liber.


Na začátku tohoto roku, studie provedená britským Ministerstvem podnikání, Innovation & Skills a bezpečnostním orgánem pro těžbu ropy a zemního plynu Optio předpověděla, že by v tomto odvětví mohlo být v příštích pěti letech ztraceno až 35.000 pracovních míst.

Insolvence mezi ropnými a plynárenskými společnostmi ve Velké Británii se tento rok ztrojnásobily a plánované nové ropné projekty v hodnotě 55 miliard liber se potýkají s velkým snížením, nebo úplným zrušením, podle vedoucí britské účetnické firmy Moore Stephens.

Nicméně, někteří analytici se domnívají, že pokles ropy může fungovat ve prospěch Spojeného království, a to zejména ve srovnání s hlavními producenty ropy, jako je Rusko a Saudská Arábie.

V podstatě, pád ceny ropy se chová jako snížení daní pro ekonomiku, ale obzvláště příznivý je fakt, že břemeno ušlých zisků primárně hradí hlavní producenti ropy, jako jsou členské země OPEC a Rusko,“ uvedl John Hawksworth, hlavní ekonom společnosti PriceWaterhouseCoopers (PwC).

zdroj : http://rt.com
Loading...

Podobné články