Rodiny obětí zavražněných po dronových útocích jsou bez naděje na spravedlnost u amerických soudů

Rodiny obětí zavražněných po dronových útocích jsou bez naděje na spravedlnost u amerických soudů

Přeživší členové rodiny tří amerických občanů, zabitých po amerických dronových útocích v Jemenu, se rozhodli tento týden zastavit snahu obvinit armádu a úředníky CIA z odpovědnosti, že provádí bez soudu cílené popravy za pomocí dronů. Tvrdí, že se jejich naděje, že by mohli dostát spravedlnosti úplně zhroutila.

Já jsem strávil roky žádostmi pro americké soudy, aby rozhodly, zda americká vláda může připravovat o život i své vlastní občany, jako součást zabíjecích programů, které ničí rodiny, jako byla ta naše a soudy opakovaně přijaly obecné tvrzení vlády o národní bezpečnosti a řekly mi, že nebudou nijak rozhodovat,“ uvedl Nasser Al Aulaqi, který přišel o syna a vnuka v útocích, v prohlášení zaslaném emailem pro Commnon Dreams.“

Americký dronový útok zabil v září 2011 amerického občana Anwara Al Aulaqiho, který byl umístěn na „seznamu smrti“ a také Samiru Khana a další tři lidi. Jen o týden později, další americký dronový útok v restauraci v Jemenu zabil Anwarova syna Abdulrahmana, který byl také občan Spojených států a šest dalších civilistů.

„ Nevěřím v soudnictví, které odmítá slyšet, že Abdulrahman, americké dítě, bylo zabito nedopatřením jeho vlastní vládou,“ dodal Nasser Al Aulaqi


Otec Anwara, dědeček Abdulrahmana a matka zabité Samir Khan, Sarah Khan zažalovali v červnu 2012 čtyři nejvyšší představitele, včetně tajemníka obrany a bývalého ředitele CIA, Leona Panetta a bývalého ředitele CIA Davida Petraeuse, že vzali životy americkým občanům bez řádného soudního procesu. S žalobou jim pomáhal Centrum pro Ústavní Práva (Center for Constitutional Rights) a americká Unie Občanských Svobod (American Civil Liberties Union).

„ Tím, že mají moc zaměřovat se a zabíjet jednotlivce, včetně amerických občanů, bez řádného procesu a daleko od jakékoliv oblasti ozbrojeného konfliktu, americká vláda účinně mění celý svět na potenciální bojiště a nevyčíslitelné škody na životech lidí na celém světě,“ prohlásily CCR v informačním listu k případu.

V dubnu 2014, rok poté, co byla podaná žaloba, federální soudkyně Rosemary M. Collyerová, žalobu zamítla.

Nasser Al Aulaqi také v roce 2010 žaloval Obamovu administrativu ve snaze zabránit cílenému zabití jeho syna, ale byl také zamítnut.

V prohlášení ACLU a CCR, zaslaném ve středu na Common Dreams stálo : „Americká vláda zabila tři americké občany, bez řádného soudního procesu. Jejich rodiny požádaly americký soud, aby splnil svou klíčovou úlohu při rozhodování, zda zabíjení vládními orgány je v souladu s právem. Dostat odpověď od soudu ohledně zabíjení amerických občanů, by nemělo být v demokracii tak složité, ale v našem systému se to nepodařilo.

V tomto krátkém videu vyrobeném CCR a ACLU, Nasser Al Aulaqi popisuje život a ztrátu svého vnuka.

zdroj : http://intellihub.com

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*