Robot vyvinutý na základě včelího mozku

Robot vyvinutý na základě včelího mozku

Výzkumníci z Freie Universität v Berlíně, Základy Neuronálního učení, a Bernstein centrum v Berlíně vyvinuli robota, který vnímá environmentální podněty a učí se na ně reagovat. Vědci použili relativně jednoduchý nervový systém včel jako model pro robota.

Vstupní údaje jdou z kamery, která jako oko přijmá a předpokládá vizuální informace. Neuronová síť pak ovládá směr, rychlost a celkový pohyb robota. Předlohou je používaný systém Backyard Brains.

Robot_online

Vynikající vlastností tohoto umělého mini mozku je jeho schopnost učit se pomocí jednoduchých principů. „Robotickou síť je možné propojit s určitými vnějšími podněty s pravidly chování, „ říká profesor Martin Paul Nawrot, vedoucí výzkumného týmu a profesor neurovědy na Freie Universität v Berlíně. „ Stejně jako včely umí spojovat určité barvy květů s chutným nektarem, robot se učí jednat různě k určitým barvám. “

V experimentu vědci dají řízeného robota do centra malé arény. Na stěnách jsou umístěny červené a modré objekty. Jakmile kamera robota se zaměří na zbarvený objekt, například červený, vědci spustí slabý záblesk. Tento signál aktivuje tzv. odměnové snímače nervových buněk v umělé síti.

Simultánní zpracování červené barvy a odměny pak vedou ke konkrétním změnám v těchto částech sítě, které ovládají některé části robota. V důsledku toho, když robot „uviděl“ další červený předmět, začal se pohybovat směrem k němu. Pokud spatřil modrý objekt, začal se pohybovat dozadu. „Jen během několika sekund robot dokáže najít objekt v určité barvě a přiblížit se k němu“ vysvětluje Nawrot . “ Je potřeba pouze jeden učící proces, podobně jako u experimentálního pozorování včel. “

Vědci nyní plánuji rozšířit své neuronové sítě doplněním dalších principů učení. Tak se stane mini mozek ještě lepší a robot více autonomní.

zdroj : 33rdsquare.com  překlad pro svobodnenoviny.eu : Dodan

 

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*