Režisér Oliver Stone: Putin je hrdina, ne nepřítel

Režisér Oliver Stone: Putin je hrdina, ne nepřítel

Režisér Oliver Stone vyzval veřejnost, aby naslouchala tomu, co říká Vladimír Putin, a uvedl, že ruský vůdce je přítel a ne nepřítel americké veřejnosti.   

Oscarový režisér tvrdí, že jeho nadcházející dokument o Putinovi „otevírá celý pohled, který jsme my jako Američané neslyšeli,“ a tvrdí, že pokud by Američané ignorovali americkou propagandu o Rusku, mohlo by se zabránit rozpoutání třetí světové války.

Kanál RT napsal:

„Není to běžný dokument, ale spíše zasedání s otázkami a odpověďmi,“ uvedl Stone. „Pan Putin je jedním z nejdůležitějších světových vůdců a Spojené státy zatím prohlašují, že je nepřítel – velký nepřítel – myslím, že je velmi důležité, že uslyšíme, co chce říci.“

Dokument bude zobrazovat Putinův pohled na politické události od jeho prvního zvolení za prezidenta Ruska v březnu 2000.

„Otevírá to celé hledisko, které jsme my jako Američané neslyšeli,“ řekl Stone novinářům a dodal, že jeho posádka se setkala s ruským vůdcem čtyřikrát během dvou let.

„Hovořil jsem s ním původně o aféře Edwarda Snowdena, který je ve filmu. A na základě toho, domnívám se, věřím, že ví, že nebudeme ve filmu tak moc upravovat,“ řekl Stone a dodal, že Putin „mluví docela narovinu.“„Myslím, že jsme byli k němu spravedliví tím, že zveřejníme jeho komentáře před západním světem, což by mohlo vysvětlit jejich názor v naději, že to zabrání dalšímu nedorozumění a nebezpečné situaci – na pokraji války.“

70letý režisér také komentoval obvinění, že Rusko mělo vliv na prezidentské volby v USA.

„To je podle mne cesta, která nikam nevede. Je to vnitřní politická válka v USA, ve které Demokratická strana přijala sebevražednou dohodu, nebo něco, co by jej vyhodilo do vzduchu. Jinými slovy, úplně jej de-legitimizovala a v takovém případě vyhodila do vzduchu v podstatě USA.“

„To, co oni dělají, je zničení důvěry mezi lidmi a vládou. Je to velmi nebezpečná pozice vznášet obvinění, která nemůžete dokázat,“ dodal režisér.

Stone rovněž uvedl, že nevěří tvrzením, která kolují v mainstreamových médiích, že Moskva údajně předala některé utajované dokumenty společnosti WikiLeaks ve snaze ovlivnit americké prezidentské volby.

„Já se dívám na Assange (zakladatele WikiLeaks) s velkým respektem v ohledu mnoha otázek státu. Beru jeho prohlášení velmi vážně, že nezískal žádné informace od Ruska ani od jiných státních činitelů,“ řekl Stone.

Server WikiLeaks zveřejnil v roce 2010 více než 250.000 klasifikovaných amerických vojenských a diplomatických dokumentů, což představovalo největší únik informací v historii Spojených států. Hillary Clintonová byla ministryní zahraničí, když server WikiLeaks publikoval soubor dokumentů „Cablegate“.

Assange uvízl uvnitř ekvádorského velvyslanectví, kde se uchýlil v červnu roku 2012, aby se vyhnul extradici do Švédska, kde je stíhán kvůli obvinění ze sexuálního útoku proti dvěma ženám v roce 2010.

„Už 10 let byl Assnge majákem integrity a čestnosti,“ poznamenal Stone. „On pomohl světu pochopit, na koho si má dávat pozor.“

„Bohužel, jeho zprávy jsou někdy příliš silné a příliš obtížné k pochopení, ale nemyslím si, že by mu média udělala nějakou laskavost tím, že jej spolu obviňují ze znásilnění a obviňují jej z falešných obvinění. Je to děsivé chování, ale je také nezákonné.“

Poslední film Olivera Stona pojednával o informátorovi NSA Edwardu Snowdenovi, který se stal světově známou osobností poté, co v roce 2013 zveřejnil tajné informace podrobně popisující špehovací programy amerických zpravodajských agentur a jejich spojenců. Stone se s ním setkal osobně v Rusku, kde byl Snowdenovi udělen politický azyl.

Režisér uvedl, že bezprecedentní krok Washingtonu směrem k dalekosáhlé technologii dohledu je naprosto špatný.

„Myslím, že zde máme spoustu falešných informací – falešných zpráv, jak oni říkají – používaných pro politické ideologické účely. Jinými slovy, USA díky této technologii mohou bezpochyby říci, že Rusko hacklo volby. To pochází od koho? Od zpravodajských agentur, které bojují proti Rusku celou svou myslí a celým svým srdcem?

„Nedá se jim věřit. Je důležité to rozpoznat. Myslím, že film o Snowdenovi ukazuje, proč jim nemůžete věřit.“

Uprostřed hromadění americké armády v reakci na severokorejskou jadernou hrozbu, Stone uvedl v pořadu Sydney Morning Herald, že je také znepokojen tím, kam povedou americké útoky na Sýrii a Afghánistán.

„Spojené státy vynakládají na obranu a bezpečnost téměř trilión dolarů ročně, což je více než všechny země světa. Je to neospravedlnitelné pro lidi, kteří se na to dívají racionálně.“
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*