Řecký ministr zahraničí: Ukrajina je „neustálým problémem pro bezpečnost v Evropě“

Řecký ministr zahraničí: Ukrajina je „neustálým problémem pro bezpečnost v Evropě“

Válečná politika Kyjeva představuje pro Evropu „neustálou“ bezpečnostní hrozbu, uvedl řecký ministr zahraničí a dodal, že poslední věc, kterou Evropa potřebuje, je další „bod napětí“.   „Je pravda, že Ukrajina je pro evropský bezpečnostní systém neustálým problémem,“ řekl George Katrougalos řeckému kanálu Kokkino, když byl požádán, aby se vyjádřil k nedávnému námořnímu incidentu v Černém moři, kde skupina ukrajinských lodí nelegálně překročila ruské území. Ministr dodal, že „poslední věc, kterou potřebujeme, je další bod napětí… v srdci Evropy“ a slíbil, že tuto otázku nastolí na schůzi ministrů zahraničních věcí EU.

Ministr také označil Ukrajinu za „problémovou a komplikovanou“ oblast a dodal, že tato krize by mohla být vyřešena pouze prostřednictvím „respektování mezinárodního práva“ a „přesvědčení, že lze všechny rozdíly vyřešit pouze prostřednictvím dialogu.“ Ministr poté vyzval k dodržování Minských dohod a uvedl, že dohody poskytují všechny nezbytné „politické kroky, aby situaci vrátili do normálu.“

Když hovořil o vztazích své země s Ruskem, řecký diplomat označil jako „absolutní úspěch“ nedávné setkání mezi premiérem Alexisem Tsiprasem a prezidentem Vladimírem Putinem a dodal, že oba státy rozšiřují spolupráci a budují pro své vztahy „lepší základnu“.

Je důležité nedovolit, aby se jakékoli rozdíly staly rozhodujícím prvkem dvoustranných vztahů, uvedl Katrougalos, když hovořil o krátkém vyhrocení vztahů mezi Moskvou a Aténami letos v létě poté, co Řecko vyhostilo dva ruské diplomaty. „Obě strany se dohodly na tom, že to hodí za hlavu,“ uvedl a dodal, že vztahy mezi Ruskem a Řeckem jsou tradičně dobré a současná řecká vláda se je snaží tímto způsobem udržet.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*