Řecko bojuje za zcela novou podobu Evropy

Řecko bojuje za zcela novou podobu Evropy

O tomto víkendu se mělo rozhodnout, co s Řeckem… Ale je bláhové se domnívat, že jde jen Řecko. Jde totiž hlavně a především o budoucí podobu Evropské unie, protože ta stávající zcela selhala.

Vezměme to po pořádku :

1) Evropská unie způsobila největší celosvětový konflikt po roce 1989 proti Rusku vyvolaný díky trapnému nepodpisu asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií, který vyústil nejprve ve státní puč podporovaný Západem a v jeho rámci i EU a následně v krvavou občanskou válkou. Mimochodem jde o konflikt, který EU rozhodně nikdy nemůže vyhrát, protože díky své nepředvídavosti se Rusko za pouhého jedna a půl roku  od majdanu politicky a mezinárodně psychologicky stalo opětovně velmocí stojící na čele protizápadní koalice světa.

2) Evropská unie i v podobě NATO způsobila i jako součást Západu v čele s USA třeskutý migrační problém, který  řešit neumí. NATO či jednotlivé státy NATO, zejména pak vojenští agresoři typu Francie či Velké Británie svým podílem na válečných akcích  v Afghánistánu, Kosovu, Iráku či Libyi, vytvořili  milióny běženců usilujících o uchování svého života, ale podporou tzv. Arabského jara a následným odstraněním sekulárních autoritativních vůdců Sadáma Husajna, plk. Kadáfího otevřeli bránu pro džihádisty i běžence do Evropy. Zcela na rovinu : Západ i EU a NATO samotné jsou  za mohutný nárůst současného džihádismu a uprchlickou masu odpovědni. Vypustili  jsme džina z lahve a zoufale se díváme na to, že se do ní nechce vrátit. Dnes navíc  vychází najevo, že Evropa neumí smysluplně bránit vlnám migrantů a otevřeně řečeno v této podobě ani šanci nemá. Jak se například Francie či Británie jako paliči mají podílet na hašení ohně, který samo založily? Ale nejen to, model Schengenu, který se ukazoval tak příjemný v času harmonie, se ukazuje nebezpečným v čase evropské i světové bezpečnostní krize. A kvóty Evropské komise snad už jen k tomu dodávají absurdní rozměr. Logika přece musí být přirozená. Chtějí–li migranti do Británie, Německa, či severních zemí, tak je nesmyslné, abychom  je u nás přes jejich odpor zadržovali.  Lpění na vnějších hranicích EU je nesmyslné. Itálie, Řecko či Maďarsko samy nemohou tyto vlny absorbovat, zejména když migranti směřují úplně jinam. Je věcí států, kam migranti směřují, aby nesli rozhodující zátěž, těžko to za ně mohou vyřešit země – přestupné stanice, jako jsme např. my. A i tom je nepřímo spor Řecka proti EU. Jde o to, přestat si namlouvat, že kromě celní unie a případně volného pohybu kapitálu má Evropská unie něco společného a rozumně umí věci řešit. Neumí. Je hlavní příčinou problémů.

syriza

3) Vraťme se tedy k nastávajícímu víkendu, kdy to ohledně Řecka tak či onak bouchne. Každý to ví: V důsledku fatálně chybné politiky  tzv. Trojky, tj. Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky, Evropské komise, je Řecko v ekonomických. Díky této politice EU samozřejmě nemůže Řecko nikdy dluhy narůstající za posledních pět let splatit. Ale čistě ekonomický pohled je ze všeho ten nejméně důležitý. Ať již během víkendu Řecko uzavře dohodu s věřiteli a zůstane v eurozóně či naopak neuzavře a postoupí ke státnímu bankrotu, je to v podstatě jedno. Obé bude představovat ekonomický náraz.

4) Co není jedno je, zda budeme žít v Evropské unii, která bez ohledu na přání voličů v jednotlivých zemí EU si bude diktovat vlastní pohledy a nebo je bude respektovat.  Už  půl roku se Evropská unie za každou cenu snaží za zabránit, aby se realizovala svobodná volba řeckých obyvatel, kterou vyjádřili v řeckých parlamentních volbách, kdy dali svůj hlas Syrize coby radikální alternativě řeckým ať již pravicovým či středolevicovým mainstreamovým pro bruselským přitakávačům. Tady fakt nejde o ekonomickou stránku problému, tady jde o to, že bruselské zavedené politické  staré struktury chtějí za každou cenu Syrizu zadusit, protože pokud neustoupí,  je symbolem jejich  budoucího možného politického pádu. Jde doslova o politický boj o přežití, buď Syrizy, nebo mainstreamových evropských  politických stran.   A ti z nás, kteří už mají diktátu těchto stran plné zuby musíme víme, že jde o všechno.

Řecko nesmí ustoupit a nebo alespoň jen nevýrazně.

Současná podoba Evropy je totiž zcela bezperspektivní a nebezpečná.

 

Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Řecko bojuje za zcela novou podobu Evropy

  • Vzpomeňte na 80. léta minulého století. Socialistická ekonomická integrace, Perestrojka. RVHP před rozpadem dělala stejné chyby jako současná EU. EU je nereformovatelná. Je čas hodit přes palubu USA i EU a začít hájit národní zájmy.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*