Rakouský Ústavní soud zamítl zákaz muslimských šátků ve školách

Rakouský Ústavní soud zamítl zákaz muslimských šátků ve školách

Zákaz nošení šátků, který platí v rakouských základních školách od loňského roku, je protiústavní, rozhodl podle agentury APA rakouský ústavní soud.

Soud tak vyhověl stížnostem dětí a rodičů, kteří tvrdili, že zákaz je diskriminační, protože se vztahuje na pokrývky hlavy muslimských dívek, ale nikoli na židovskou kipu (jarmulku) nebo turban pro sikhy.Soudci dospěli k závěru, že zákon je namířen proti určitému náboženství – islámu -, a porušuje tak neutrální pohled na náboženství, který stát musí zachovávat.

Zákaz loni schválili poslanci obou stran tehdejší vládní koalice, Rakouské lidové strany (ÖVP) současného kancléře Sebastiana Kurze a Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Ačkoli zákon konkrétně nezmiňuje, že se zákaz vztahuje na islámské pokrývky hlavy, jako je hidžáb nebo shayla, je implicitně obsažen v jeho znění.

Je zakázáno „nosit náboženské oblečení, se kterým je spojena pokrývka hlavy“. Jedná se o typ oblečení, který „pokrývá všechny vlasy nebo jejich velkou část“. Díky této definici se opatření nevztahuje například na jarmulky.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*