Rakouský prezident odsuzuje americkou politiku proti Íránu: Nikdo v Evropě nechce další Irák

Rakouský prezident odsuzuje americkou politiku proti Íránu: Nikdo v Evropě nechce další Irák

Bezohledná nátlaková americká kampaň proti Teheránu a národům které s nim obchodují, je hluboce provokativní a poškozuje mezinárodní vztahy, prohlásil rakouský prezident Alexander Van der Bellen a varoval před velkou „krizí“.   

Van der Bellen vystoupil na společné tiskové konferenci s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Soči, kde odsoudil americké sankce proti Íránu a uvedl, že taková politika „nepomáhá mezinárodním vztahům“ a pouze narušuje systém globálních smluv.„Skutečnost, že USA odstoupily od íránské jaderné dohody, podkopává důvěru v tuto dohodu obecně,“ řekl novinářům.

„Je obzvláště provokativní, že Spojené státy znovu uvalily sankce proti Íránu poté, co se stáhly z dohody a vyhrožují potrestáním společnostem, které s Teheránem nadále spolupracují.“

Rakouský lídr také připustil, že Evropa dosud nedokázala „vymyslet mechanismus, který by pomohl firmám účinně obcházet“ omezení ze strany USA. Řekl také, že vytvoření takového nástroje je „velmi pracným“ úkolem.

 

Van der Bellen pak varoval USA, aby se nevydaly po této zvolené cestě s tím, že každý další tlak, který Washington uvalí na Írán, „podkopává politické vztahy“ na mezinárodní scéně „ještě dále“.

Pokud bude Amerika vyvíjet i nadále tlak na Írán, hrozí, že celá situace upadne do další velké krize, „jak se stalo v Iráku před několika lety,“ varoval prezident.

 „Nikdo v Evropě to nechce.

Van der Bellenova slova přišla v důsledku narůstajících obav, že by mezi USA a Íránem mohl potenciálně vypuknout vojenský konflikt. Tyto obavy dále podpořilo rozhodnutí USA odvolat všechny odmyslitelné osoby z velvyslanectví v iráckém hlavním městě Bagdádu a konzulátu v severním iráckém městě Erbil. Tento vývoj přiměl Německo a Nizozemsko dočasně pozastavit své mise zaměřené na výcvik iráckých sil.

Irácký velvyslanec v Moskvě dříve uvedl, že Bagdád nedovolí USA využít irácké území v případě války proti Íránu a dodal, že nemá zájem o další „ničivý“ konflikt v regionu.

Washington už dříve poslal do blízkosti Íránu svou útočnou skupinu s letadlovou lodí Abraham Lincoln, stejně jako bombardéry B-52, aby vyslal zemi „vzkaz“, přičemž se neustále odvolává na zvýšenou hrozbu Teheránu a kritizoval spojence, kteří o jeho tvrzení pochybují.

Americký prezident Donald Trump nedávno odmítl informaci deníku New York Times o plánu vyslat 120 000 vojáků na Blízký východ jako falešnou zprávu a uvedl, že doufá, že to nebude nutné. Dodal však, že kdyby situace propukla v horký konflikt, „poslali bychom sakra mnohem více vojáků, než tolik.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*