Rakousko odmítá vyhostit ruské diplomaty, zatímco země EU „drží basu“ s Británií

Rakousko odmítá vyhostit ruské diplomaty, zatímco země EU „drží basu“ s Británií

Vídeň se rozhodla nevyhostit ruské diplomaty v reakci na otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a chce ponechat otevřený dialog s Moskvou. Někteří evropští opoziční představitelé tvrdí, že tento krok jen způsobí problémy.

Navzdory víc než tuctu evropských národů, které ruské diplomaty vyhostily kvůli údajné otravě Skripala, ne každý národ nebo politik s tím souhlasí. Začínají se objevovat opoziční hlasy, včetně hlasů rakouské vlády.

V rozhovoru pro agenturu Sputnik po prohlášení různých evropských a jiných zemí, mluvčí rakouské vlády Peter Launsky-Tieffenthal uvedl, že Vídeň „nepřijme žádná opatření na národní úrovni a diplomaty nevyhostí.“

„Důvodem je to, že máme v úmyslu udržovat s Ruskem otevřené kanály dialogu. Rakousko je neutrální zemí a jakýsi most mezi Východem a Západem, ale podporujeme rozhodnutí o odvolání velvyslankyně EU z Moskvy.“

Další země si již před pondělním prohlášením nacvičovaly obezřetnost. Před schůzkou s Theresou Mayovou na večerním summitu v Evropské radě v Bruselu, řecký předseda vlády Alexis Tsipras minulý týden zdůraznil, že je třeba případ Skripala vyšetřit, než země učiní nějaké závěry. „Musíme vyjádřit solidaritu s Velkou Británií, s britským lidem, ale zároveň vše musíme vyšetřit,“ řekl Tsipras.Lucemburský premiér a bývalý obhájce Xavier Bettel uvedl, že chtěl nejprve slyšet, co řekne Mayová na summitu, než se rozhodne.

Mezitím šéf německé strany Die Linke Andreas Maurer řekl agentuře Sputnik, že německá pozice v případu Sergeje Skripala by neměla být vedena pouze na základě solidarity Berlína s Evropskou unií. Berlín se rozhodl vyhostit čtyři ruské diplomaty.

„Dívám se nyní, že ministr zahraničí Německa (Heiko Maas) mluví o rozhodnutí jako o znamení solidarity – o tomto rozhodnutí ze strany Německa vyhostit čtyři diplomaty. A na to se samozřejmě, dle mého názoru, musíme dívat kriticky. V tomto ohledu by rozhodnutí nemělo být přijato pouze kvůli nějaké solidaritě. Bez ohledu na problémy či chyby, který zde mohou být, pozice Německa by neměla být postavena jen na solidaritě,“ uvedl Maurer.

Maurer dále poznamenal, že Rusko bude reagovat vyhoštěním diplomatů ze všech těchto zemí a dodal, že takové kroky nepovedou k normalizaci vazeb. „Všichni víme, že Rusko je povinno odpovědět na vyhoštění svých diplomatů. Jsem si jistý, že němečtí diplomaté, kteří jsou nyní v Rusku, budou také ze země vyhoštěni a víme, že k tomu dochází vždy. To nepovede k vyřešení problému,“ uvedl.

I přesto, že západní země i nadále svalují vinu za otravu Skripala a jeho dcery na Moskvu – navzdory nedostatku důkazů – Mauer vyjádřil jiný názor: „Je zřejmé, že Západ nechce důkaz o tom, co se stalo a jak se to stalo. Je to čistě politické rozhodnutí, symbolické rozhodnutí, všichni to víme a je prostě směšné vyhostit čtyři diplomaty, když tímto způsobem tento problém nevyřešíme.“

Rusko odmítá, že by se nějakým způsobem podílelo na otrávení Skripala a jeho dcery Julie a nabídlo svou plnou spolupráci při vyšetřování. Žádost Ruska o vzorek látky použité při údajné otravě byla Velkou Británií zamítnuta.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Rakouský parlament Foto: Wikipedia)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*