Rakousko hrozí, že zažaluje Maďarsko za jeho odmítání vzít zpět uprchlíky

Rakousko hrozí, že zažaluje Maďarsko za jeho odmítání vzít zpět uprchlíky

Rakouský ministr vnitra pohrozil Maďarsku „právními důsledky“, pokud země odmítne vzít zpět uprchlíky na základě Dublinské dohody- smlouvy, která stanoví, že přistěhovalci musí být posláni zpět do jejich původního místa vstupu do EU.

Válka slov mezi Rakouskem a Maďarskem nabrala nový směr ve středu, kdy Vídeň obvinila Budapešť z podkopávání evropské dohody o uprchlících a pohrozila, že dá celou záležitost k soudu.

Maďarsko zabírá plochu mezi jižní Evropou -kde statisíce uprchlíků a migrantů loni vstoupilo do EU- a bohatšími středními a severními evropskými státy. Maďarsko uvádí, že není schopno řešit samo migrační příliv a nemůže sloužit jako tranzitní země podél tzv. balkánské cesty, která byla v tomto roce prohlášena za uzavřenou.

Rakousko, jehož středo-pravicová vláda bojuje s rostoucí popularitou pravicové Svobodné strany Rakouska (FPO), zavedla roční limit na počet uprchlíků a usnadnila deportace nové příchozích.

„Především máme Dublinský režim. Evropská unie má na starosti (Dublinskou smlouvu) a státy, nebo skupiny států, které trvale porušují zákon, musí počítat s právními důsledky,“ řekl rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka v rádiu ORF.

Země střední a východní Evropy, včetně Maďarska, jsou proti jakýmkoliv pokusům z Bruselu, nutit státy přijmout zpět přistěhovalce, konkrétně s odkazem na případné zavedení povinných kvót, které jsou považovány za „solidární opatření“.

„Státy a skupiny států, které trvale porušují zákon musí počítat s právními důsledky,“ uvedl Sobotka v reakci na otázku týkající se odmítnutí Maďarska vzít zpět uprchlíky ze zemí západní Evropy.

„V tomto případě, Rakousko musí podat žalobu. Republika musí vidět, že Evropská unie jedná v souladu se zákonem, tečka,“ dodal Sobotka. Ministr však nicméně nespecifikoval, co by soudní instituce použily, aby podaly takovou žalobu proti Maďarsku.

K dnešním dni, Maďarsko přijalo pouze čtyři z 7.200 navrácených migrantů, podle deníku Die Presse s odvoláním na zdroje na maďarském ministerstvu vnitra.

Mluvčí maďarské vlády později odsoudil komentáře rakouského ministra vnitra s tím, že ostatní země EU také nedodržely dublinská pravidla.

„Maďarsko nemůže a nebude přebírat zodpovědnost a trpět za důsledky nezodpovědného chování jiných členských států- Rakouska, Německa- které výslovně navrhly ignorovat pravidla, nebo jiné státy- Řecko- které zanedbává svou práci,“ uvedl mluvčí v prohlášení zaslaném tiskové agentuře Reuters.

Podle dřívějších zpráv, Maďarsko bylo tak zaplaveno žádostmi o azyl v červnu roku 2015, že přestalo brát zpět uprchlíky, kteří překročili hranice do jiných zemí EU a byli tam zadrženi.

Začátkem tohoto roku, Maďarsko postavilo hraniční plot s cílem zastavit příliv uprchlíků a přistěhovalců ze Srbska, přičemž většina z nich přišla z Blízkého východu a severní Afriky.

Mezitím, rakouští úředníci vydali řadu rozhněvaných prohlášení vztahujících se k německé „politice otevřených dveří,“ kterou mnozí vnímají jako pobídku pro uprchlíky do Evropy.

„Rakousko není čekárna pro Německo,“ prohlásil ministr obrany Hans Peter Doskozil na konci srpna. „Politika „My to zvládneme“ je nezodpovědná, dodal s odkazem na tolik diskutované oznámení německé kancléřky Angely Merkelové.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*