Rakouská pravicová strana Svobodní napadla volební prezidentský výsledek u soudu

Rakouská pravicová strana Svobodní napadla volební prezidentský výsledek u soudu

Rakouská krajně pravicová strana Svobodných (FPO) zpochybnila výsledky nedávných prezidentských voleb, oznámil na Twitteru ústavní soud. Oficiální výsledky ukázaly, že stranický kandidát prohrál o méně než jeden procentní bod.

Tisková agentura APA uvedla, že strana FPO podala 150-stránkový dokument u soudu.

„Vůdce strany Heinz-Christian Strache uvedl, že strana získala „různorodé informace“ o možných nesrovnalostech,“ informovala AP.

Podle Neuwirtha, nejvýraznější stížnosti se točí kolem sčítání hlasů nepřítomných.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že až 23.000 hlasů bylo vyhozeno, protože byly sečteny, nebo zpracovány před 9 hodinou ráno v den po volbách. Dalších 2.000 hlasů bylo vyřazeno z důvodu vážnějších přestupků, včetně hrstky teenagerů, kteří ještě nedosáhli hlasovacího věku.

Tato čísla jsou velmi významná pro FPO, protože konečné výsledky voleb ukázaly, že kandidát strany Norbert Hofer prohrál o méně než jeden procentní bod. Získal 49,7 procent hlasů. Jeho soupeř za stranu Zelených Alexander Van der Bellen získal 50,3 procenta.

Ačkoli je kancelář prezidenta v Rakousku převážně reprezentativní, Hofer by byl první krajně pravicová hlava státu Evropské unie.

Kampaň pod nacionalistickým heslem „Nejdříve Rakousko“, Hofer a FPO znamenají silnou opozici proti „vynucenému multikulturalismu, globalizaci a masové migraci.“ To je postoj vysloužil Hoferovi nárůst podpory v důsledku prohlubující se frustrace ze současných vládních stran, a jak se potýkají s uprchlickou krizí, která zachvátila Evropu.

Tlak strany by mohl vést alespoň k částečnému přepočítání hlasů, v případě, že soud rozhodne v její prospěch. Aby bylo možné tak učinit, soud musí zjistit, zda byl porušen zákon a zda toto porušení mohlo ovlivnit konečný výsledek voleb.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Norbert Hofer Foto: norberthofer.at)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*